25.11.2020

Postanowienie SN z dnia 25 listopada 2020 r., sygn. II UK 431/19

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Jolanta Frańczak

w sprawie z wniosku T. P. i Kancelarii Radców Prawnych M. R., M. S., R. K. Sp. p. w G.
‎przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w G.
‎o ubezpieczenie społeczne,
‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 25 listopada 2020 r.,
‎skargi kasacyjnej wnioskodawcy Kancelarii Radców Prawnych M. R., M. S., R. K. spółka partnerska w G. od wyroku Sądu Apelacyjnego w (…)
‎z dnia 2 lipca 2019 r., sygn. akt III AUa (…),

odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania.

UZASADNIENIE

Sąd Apelacyjny – Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w (…) wyrokiem z dnia 2 lipca 2019 r., na skutek apelacji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w G. , zmienił zaskarżony wyrok Sądu Okręgowego w G. z dnia 30 października 2018 r., w ten sposób, że oddalił odwołanie Kancelarii Radców Prawnych „M.” Spółka partnerska w G. (dalej jako płatnik składek) od decyzji organu rentowego z dnia 13 grudnia 2017 r., stwierdzającej, że ubezpieczony T. P. jako zleceniobiorca u płatnika składek podlegał obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym we wskazanych okresach i podającej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, wypadkowe i zdrowotne.

Sąd Apelacyjny przyjął za swoje ustalenia faktyczne poczynione przez Sąd Okręgowy co do okoliczności istotnych dla rozstrzygnięcia sprawy, ale nie podzielił ich oceny prawnej. Z okoliczności faktycznych sprawy wynika, że T. P. - aplikant radcowski zawarł z płatnikiem składek szereg umów zatytułowanych „umowa o dzieło”, których przedmiotem było m.in. przygotowanie projektów pozwów i pism czy przygotowanie materiałów procesowych w sprawach prowadzonych przez kancelarię. Przed zawarciem każdej umowy strony ustnie określały co będzie jej przedmiotem. Zatem co do zasady, na podstawie spornych umów ubezpieczony wykonywał prace polegające na sporządzaniu pism procesowych, które były elementem pewnego procesu i nie stanowiły samoistnego dzieła. Tymczasem elementarną cechą umowy o dzieło jest samoistność dzieła, polegająca na jego niezależności od twórcy oraz jego dalszym istnieniu i oddziaływaniu, która pozwala na zastosowanie przepisów o rękojmi za wady. W sprawie trudno ocenić na ile przygotowane przez ubezpieczonego pisma były przydatne. Ich odbiór podlegał weryfikacji i poprawkom, co było w interesie obu stron, bo ubezpieczony się uczył. Ponadto był wynagradzany nie tyle za efekt swojej pracy, ile za samą pracę włożoną w przygotowanie określonego pisma, czyli za staranne działanie charakterystyczne dla umów zlecenia oraz umów o świadczenie usług. Staranne działanie jest elementem wyróżniającym umowę zlecenia, w której to nie wynik ma kluczowe znaczenie, lecz starania poczynione w celu jego osiągnięcia. Do obowiązków przyjmującego zlecenie należy wykonanie usługi, tj. określonej w umowie czynności, a sposób jej wykonania pozostawiony jest w zasadzie uznaniu zleceniobiorcy z uwzględnieniem udzielonych wskazań zleceniodawcy. Zobowiązuje się on tylko do dołożenia należytej staranności i nie odpowiada za brak rezultatu oczekiwanego przez zleceniodawcę. W świetle obowiązujących przepisów osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia (tzw. „zleceniobiorców”), jak również osoby z nimi współpracujące, obejmuje obowiązek opłacania składek na ubezpieczenie społeczne (art. 6 ust. 1 pkt 4, art. 12 ust. 1, art. 13 pkt 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, obecnie jednolity tekst: Dz.U. z 2020 r., poz. 266, dalej ustawa systemowa). Wobec tego płatnik składek był w spornych okresach zobowiązany do zgłoszenia T. P. do ubezpieczeń społecznych i odprowadzania należnych składek od jego wynagrodzenia.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp