17.11.2020

Postanowienie SN z dnia 17 listopada 2020 r., sygn. I UK 392/19

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Krzysztof Rączka

w sprawie z odwołania F. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w R.
‎przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w C.
‎z udziałem zainteresowanego M. K.
‎o podstawę wymiaru składek,
‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 17 listopada 2020 r.,
‎skargi kasacyjnej F. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w R. od wyroku Sądu Apelacyjnego w (...)
‎z dnia 12 kwietnia 2019 r., sygn. akt III AUa (...),

1. odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania;

2. zasądza od odwołującej się na rzecz organu rentowego kwotę 2700 (dwa tysiące siedemset) zł tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego w postępowaniu kasacyjnym.

UZASADNIENIE

Wyrokiem z 12 kwietnia 2019 r., sygn. akt III AUa (…) Sąd Apelacyjny w (…) w wyniku apelacji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w C. zmienił wyrok Sądu Okręgowego w G. z 18 października 2017 r., sygn. akt VIII U (…) w ten sposób, że oddalił odwołanie F. Sp. z o.o. w R. od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w C. z 10 października 2016 r. i obciążył odwołującą się kosztami postępowania.

Decyzją z 10 października 2016 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w C. na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 3, w zw. z art. 18 ust. 1 i 3, art. 20 ust. 1 ustawy z 13 października 1998r. o systemie ubezpieczeń społecznych (jednolity tekst: Dz.U. z 2015 r., poz. 121 z późn. zm.) oraz art. 79 ust. 1, art. 81 ust. 1 i 6 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (jednolity tekst: Dz.U. z 2015 r., poz. 581 z późn. zm.) ustalił podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne M. K. za okres od stycznia 2011 r. do grudnia 2013 r., jako pracownika płatnika składek F. Sp. z o.o. w R. (poprzednio P. s.c.).

F. Sp. z o.o. w R. (dalej odwołująca) wniosła odwołanie od decyzji, zarzucając: naruszenie prawa materialnego, tj. art. 93a § 1 pkt 2 Ordynacji podatkowej w zw. z art. 31 u.s.u.s. poprzez jego niewłaściwą interpretację i przyjęcie, że pod pojęciem „spółek niemających osobowości prawnej” należy rozumieć również spółkę cywilną, podczas gdy pod pojęciem tym należy rozumieć wyłącznie spółki osobowe, będące samodzielnym podmiotem praw i obowiązków, natomiast spółka cywilna w ogóle nie jest wydzielonym podmiotem, a zatem w/w przepis - jako podstawa odpowiedzialności odwołującej się, nie znajdzie zastosowania; naruszenie prawa materialnego, tj. art. 93a § 1 pkt 2 Ordynacji podatkowej w zw. z art. 31 u.s.u.s. poprzez jego niewłaściwe zastosowanie w sytuacji, gdy stroną pierwotnej decyzji oraz podmiotem ewentualnie zobowiązanym do zapłaty składek, byli wspólnicy spółki cywilnej, a więc osoby fizyczne, a nie spółka cywilna, a zatem nie może dojść do przeniesienia odpowiedzialności ze Spółki na odwołującą się w sytuacji, gdy pierwotnie zobowiązanymi były osoby fizyczne; błąd w ustaleniach faktycznych polegający na przyjęciu, że zainteresowany M. K. w rzeczywistości świadczył pracę na rzecz odwołującej, za jej wiedzą, w ramach umów o dzieło z E. H. i T. S. , prowadzącymi spółkę cywilną PW F. , pomimo faktu, że nie podlegał on faktycznemu zwierzchnictwu płatnika składek, a praca świadczona była na rzecz F. s.c., która czerpała korzyści z umowy zawartej z tymi osobami; wydanie decyzji na podstawie niekompletnego materiału dowodowego i pominięcie przy jej wydawaniu zbadania faktycznego zakresu zależności i podległości służbowej pracownika względem płatnika składek w zakresie obowiązków świadczonych na rzecz PW F. s.c. oraz korzyści osiąganych przez ten podmiot z pracy osoby zatrudnionej w ramach umowy cywilnoprawnej; naruszenie prawa materialnego, tj. art. 8 ust. 2a u.s.u.s. poprzez jego błędną interpretację polegającą na rozumieniu pod pojęciem „świadczenia pracy na rzecz pracodawcy” każdej sytuacji, w której względem pracodawcy pracownik świadczy pracę w ramach umowy pracę i w ramach innego stosunku cywilnoprawnego z innym podmiotem, w oderwaniu od rzeczywistych efektów tej pracy i faktycznych korzyści ekonomicznych, jakie pracodawca osiąga z pracy świadczonej w ramach innego stosunku cywilnoprawnego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp