Wyrok SN z dnia 16 listopada 2020 r., sygn. V KK 607/19
Sygn. akt V KK 607/19
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Andrzej Stępka (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Marek Motuk
SSN Andrzej Tomczyk
Protokolant Klaudia Binienda
przy udziale prokuratora Prokuratury Krajowej Andrzeja Pogorzelskiego,
w sprawie M. G.
skazanego z art. 156 § 1 pkt 2 k.k. w brzmieniu obowiązującym do 12/07/2017r.
po rozpoznaniu w Izbie Karnej na rozprawie
w dniu 16 listopada 2020 r.,
kasacji, wniesionych przez obrońców
od wyroku Sądu Okręgowego w Ś.
z dnia 28 czerwca 2019 r., sygn. akt IV Ka (…),
zmieniającego wyrok Sądu Rejonowego w K.
z dnia 18 października 2018 r., sygn. akt II K (...),
I. uchyla zaskarżony wyrok oraz zmieniony nim wyrok Sądu I instancji i sprawę przekazuje Sądowi Rejonowemu w K. do ponownego rozpoznania;
II. zarządza zwrot oskarżonemu uiszczonej opłaty od kasacji w kwocie 450 zł (czterysta pięćdziesiąt złotych).
UZASADNIENIE
Wyrokiem Sądu Rejonowego w K. z dnia 18 października 2018 r., w sprawie II K […]/17, M.G. został uznany winnym przestępstwa z art. 156 § 1 pkt 2 k.k. polegającego na tym, że w dniu 27 stycznia 2017 r. w K., woj. (…) poprzez uderzenie nożem w okolice lewego obojczyka C. H. spowodował u niego obrażenia ciała w postaci rany ciętej okolicy nadobojczykowej lewej o długości 6 cm penetrującą skośnie do tyłu i przyśrodkowo z uszkodzeniem kąta żylnego, nerwu błędnego lewego powodującą wstrząs krwotoczny i porażenie lewostronne krtani, powodujące tym samym realne zagrożenie dla życia pokrzywdzonego, czym działał na szkodę C. H. - i za to skazano go na karę 3 lat pozbawienia wolności.
Nadto na podstawie art. 46 § 2 k.k. orzeczono od oskarżonego na rzecz pokrzywdzonego nawiązkę w kwocie 20.000 zł, a na podstawie art. 41a § 1 k.k. orzekł Sąd wobec oskarżonego zakaz zbliżania się do pokrzywdzonego na odległość nie mniejszą niż 50 metrów.
Apelacje od tego wyroku wnieśli dwaj obrońcy oskarżonego oraz prokurator Prokuratury Rejonowej w K..
Prokurator zaskarżył na podstawie art. 438 pkt 1 k.p.k. wyrok w zakresie niesłusznego zaniechania orzeczenia okresu czasu trwania środka karnego w postaci zakazu zbliżania się do pokrzywdzonego. Zarzucił obrazę przepisów prawa karnego materialnego, a to art. 43 § 1 k.k., która miała wpływ na treść orzeczenia, poprzez zaniechanie wskazania czasu trwania orzeczonego wobec oskarżonego M.G. środka karnego w postaci zakazu zbliżania się do pokrzywdzonego C. H. na odległość mniejszą niż 50 metrów, podczas gdy w przypadku orzeczenia tego środka karnego, zgodnie z dyspozycją art. 43 § 1 k.k. konieczne jest wskazanie okresu obowiązywania środka karnego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty