10.11.2020

Postanowienie SN z dnia 10 listopada 2020 r., sygn. I NWW 58/20

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Leszek Bosek

w sprawie oskarżonych K. G. i D. C.

na skutek wniosku oskarżonego D. C. o wyłączenie sędziego Sądu Apelacyjnego A. Z. od rozpoznania sprawy sygn. akt II AKa (...),

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych w dniu 10 listopada 2020 roku

przekazuje wniosek oskarżonego D. C. do rozpoznania Sądowi Apelacyjnemu w (...).

UZASADNIENIE

W dniu 25 czerwca 2020 r. obrońca oskarżonego D. C., na rozprawie, w sprawie o sygn. II AKa (…) przed Sądem Apelacyjnym w (…), złożył wniosek o wyłączenie sędziego A. Z. , zarzucając mu, że został powołany na urząd sędziego na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa ukształtowanej w trybie określonym przepisami ustawy z dnia 8 grudnia 2017 r. o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2018, poz. 3), co ma świadczyć w świetle uchwały Sądu Najwyższego z 23 stycznia 2020 r., BSA I-4110-1/20 o nienależytej obsadzie sądu. Podniósł, że w skład Krajowej Rady Sądownictwa wchodzi Minister Sprawiedliwości, który w publicznych wypowiedziach w Senacie podnosił, że „myśmy zgłosili swoich sędziów, którzy byli naszym zdaniem gotowi współdziałać”. Argumentacja obrońcy była tożsama z uzasadnieniem zarzutu jaki podniósł w apelacji, wskazując na taki sam tryb powołania sędziego orzekającego w sądzie I instancji, który wydał zaskarżony wyrok.

Pismem z 29 czerwca 2020 r. Sąd Apelacyjny w (…) – II Wydział Karny przekazał wniosek o wyłączenie SSA A. Z. Sądowi Najwyższemu – Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych.

Sąd Najwyższy zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 26 § 2 ustawy z dnia 8 grudnia 2017 r. o Sądzie Najwyższym (Dz.U. 2019, poz. 825 z późn. zm., dalej: u.s.n.), do właściwości Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych należy rozpoznawanie wniosków lub oświadczeń dotyczących wyłączenia sędziego albo o oznaczenie sądu, przed którym ma się toczyć postępowanie, obejmujących zarzut braku niezależności sądu lub braku niezawisłości sędziego. Sąd rozpoznający sprawę przekazuje niezwłocznie wniosek Prezesowi Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych celem nadania mu dalszego biegu na zasadach określonych w odrębnych przepisach. Przekazanie wniosku Prezesowi Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych nie wstrzymuje biegu toczącego się postępowania. Stosownie do art. 26 § 3 ustawy o Sądzie Najwyższym wniosek, o którym mowa w § 2, pozostawia się bez rozpoznania, jeżeli obejmuje ustalenie oraz ocenę zgodności z prawem powołania sędziego lub jego umocowania do wykonywania zadań z zakresu wymiaru sprawiedliwości.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp