Postanowienie SN z dnia 4 listopada 2020 r., sygn. I PK 146/19
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Krzysztof Rączka
w sprawie z powództwa K. K.
przeciwko Z.P.U.H. E. w K.
o sprostowanie protokołu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy,
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 4 listopada 2020 r.,
skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy
i Ubezpieczeń Społecznych w S.
z dnia 21 marca 2019 r., sygn. akt IV Pa (…),
1. odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania;
2. zasądza od strony pozwanej na rzecz powódki kwotę 240 (dwieście czterdzieści) zł tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego w postępowaniu kasacyjnym.
UZASADNIENIE
Wyrokiem z dnia 21 marca 2019 r., sygn. akt IV Pa (…) Sąd Okręgowy w S. oddalił apelację pozwanego Z.P.U.H. E. w K. od wyroku Sądu Rejonowego w W. z 26 listopada 2018 r., sygn. akt IV P (…), w którym Sąd pierwszej instancji sprostował protokół numer (…) z 20 września 2017 r. ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy, którego doznała powódka K. K..
W pozwie, wniesionym do Sądu Rejonowego w W., K. K. wystąpiła przeciwko Z. C. prowadzącemu działalność gospodarczą pod nazwą Z.P.U.H. E. w K. z powództwem o sprostowanie protokołu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy z 20 września 2017 r., domagając się zasądzenia kosztów postępowania.
Ostatecznie powódka sprecyzowała swoje powództwo w piśmie procesowym z 25 października 2018 r., domagając się zmiany zapisu w zakresie ustalenia przyczyn wypadku na następujący - „Przyczyny wypadku: a) maszyna, na której doszło do wypadku nie spełniała minimalnych wymagań BHP - posiadała niesprawne wyłączniki krańcowe, które w przypadku podniesienia osłony zabezpieczającej elementy ruchome maszyny stanowiące zagrożenie, powinny je unieruchomić, b) tolerowanie przez personel nadzoru pracodawcy nieprzestrzegania przepisów i zasad BHP poprzez dopuszczenie do użytku maszyny, na której doszło do wypadku, mimo braku aktywnych wyłączników krańcowych oraz brak reakcji tego personelu na wykonywanie przez poszkodowaną pracy niezgodnie z przepisami i zasadami BHP, c) niewyłączenie zasilania maszyny przed przystąpieniem do jej oczyszczania” oraz domagając się wykreślenia zapisu w zakresie dotyczącym nieprzestrzegania przez pracodawcę przepisów prawa, w szczególności przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy lub innych przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia i dodanie w jego miejsce następującego zapisu - „Pracodawca naruszył przepisy BHP poprzez dopuszczenie do użytku maszyny, która nie posiadała aktywnych wyłączników krańcowych, odłączających zasilanie elektryczne po podniesieniu osłony, co stanowiło zagrożenie dla życia i zdrowia pracowników, co stanowi naruszenie art. 207 § 2 Kodeksu pracy.”
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty