28.10.2020

Postanowienie SN z dnia 28 października 2020 r., sygn. I PK 238/19

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Katarzyna Gonera

w sprawie z powództwa J. R.
‎przeciwko C. Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w Ł.
‎o ryczałty za noclegi,
‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 28 października 2020 r.,
‎skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Ł.
‎z dnia 16 kwietnia 2019 r., sygn. akt VIII Pa (…),

1. odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania;

2. zasądza od strony pozwanej na rzecz powoda kwotę 1.350 (jeden tysiąc trzysta pięćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego w postępowaniu kasacyjnym.

UZASADNIENIE

Sąd Rejonowy w Ł., wyrokiem z 11 września 2015 r., zasądził od strony pozwanej C. spółki z o.o. w Ł. na rzecz powoda J. R. szczegółowo opisane w sentencji wyroku kwoty pieniężne tytułem ryczałtu za noclegi wraz z ustawowymi odsetkami.

Sąd pierwszej instancji ustalił, że powód był pracownikiem pozwanej spółki od 31 marca 2010 r. do 21 listopada 2013 r., zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy na stanowisku kierowcy w transporcie międzynarodowym. Stawka zasadnicza wynagrodzenia powoda wynosiła 2.075 zł miesięcznie brutto. Powód, wraz z podpisywaniem kolejnych umów o pracę, każdorazowo podpisywał oświadczenie, że przyjął do wiadomości oraz zobowiązał się do przestrzegania przepisów regulaminu pracy i regulaminu wynagradzania obowiązujących u strony pozwanej. Powód jeździł w podróże służbowe na okres 5-6 tygodni samochodami ciężarowymi marki Volvo lub Veco Stralis; jeździł po Polsce oraz poza jej granicami – m.in. do Francji, Niemiec, Belgii, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Holandii, Luksemburga, Austrii, Włoch, Słowacji, Czech, Słowenii, Szwajcarii. Podczas podróży powód nie miał zapewnionego przez pozwaną noclegu w hotelu. Nocował w kabinie pojazdu, którym jeździł, wyposażonej w dwie leżanki – jedną do spania, drugą do rozłożenia rzeczy osobistych. Kabina, w której powód nocował, nie była klimatyzowana, jej dezynfekcji dokonywał na własny koszt; nie miała dostępu do wody, nie była wyposażona w koce, pościel i ręczniki. Na noclegi powód zatrzymywał się na parkingach w miejscach strzeżonych, gdzie miał dostęp do toalety, z prysznica mógł korzystać tylko na większych stacjach. Powód opłacał sanitariaty z własnych pieniędzy. Zdarzało się, że nocował również pod zakładami, w których odbywał się załadunek lub rozładunek. W tych miejscach nie było sanitariatów, z których mógłby skorzystać. Powód w czasie postoju oddalał się od pojazdu jedynie na odległość wzroku. Nie miał dodatku za dozorowanie pojazdu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp