28.10.2020

Postanowienie SN z dnia 28 października 2020 r., sygn. I PK 231/19

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Maciej Pacuda

w sprawie z powództwa W. W.
‎przeciwko K. Spółce Akcyjnej w P.
‎o odszkodowanie, zadośćuczynienie, zwrot wydatków na leczenie,
‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 28 października 2020 r.,
‎skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy
‎i Ubezpieczeń Społecznych w Ł.
‎z dnia 25 kwietnia 2019 r., sygn. akt VIII Pa (…),

1) odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania,

2) oddala wniosek pozwanej o zasądzenie kosztów postępowania kasacyjnego.

UZASADNIENIE

Sąd Okręgowy - Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Ł. wyrokiem z dnia 25 kwietnia 2019 r. oddalił apelację wniesioną przez powoda W. W. od wyroku Sądu Rejonowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Ł. z dnia 5 października 2018 r., oddalającego powództwo o odszkodowanie, zadośćuczynienie oraz zwrot wydatków na leczenie wniesione przeciwko pozwanej K. S.A. w P.

Powód W. W. wniósł do Sądu Najwyższego skargę kasacyjną od wyroku Sądu Okręgowego z dnia 25 kwietnia 2019 r., zaskarżając ten wyrok w całości i zarzucając mu naruszenie przepisów postępowania, to jest: art. 233 § 1 k.p.c. w związku z art. 391 k.p.c. oraz art. 378 § 1 k.p.c. i art. 382 k.p.c., art. 227 k.p.c. w związku z art. 217 § 2 k.p.c. w związku z art. 278 k.p.c., a także naruszenie prawa materialnego, to jest: art. 6 k.c., art. 471 k.p. i art. 300 k.p. w związku z art. 415 k.c. oraz art. 445 § 1 k.c. w związku z art. 300 k.p.

We wniosku o przyjęcie skargi kasacyjnej do rozpoznania skarżący powołał się na występowanie w sprawie istotnego zagadnienia prawnego, które zawarł w pytaniach:

1) czy w świetle dyspozycji przepisów art. 445 § 1 k.c. w związku z art. 300 k.p. i art. 47 k.p., dopuszczalność stosowania przepisów Kodeksu cywilnego o odpowiedzialności odszkodowawczej z tytułu czynu niedozwolonego można zawężać do rozwiązania przez pracodawcę stosunku pracy bez wypowiedzenia, wyłączając z tej odpowiedzialności szkody wyrządzone wskutek nieuzasadnionego lub sprzecznego z przepisami wypowiedzenia umowy o pracę czy też należy je stosować do każdego sposobu rozwiązania stosunku pracy, w tym rozwiązania stosunku pracy za wypowiedzeniem?

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp