Postanowienie SN z dnia 9 października 2020 r., sygn. III CZP 92/19
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Krzysztof Pietrzykowski (przewodniczący)
SSN Maria Szulc
SSN Katarzyna Tyczka-Rote (sprawozdawca)
Protokolant Maryla Czajkowska
w sprawie z wniosku S. K. i D. K.
przy uczestnictwie I. K., U. K. i Gminy M.
o rozgraniczenie,
po rozstrzygnięciu w Izbie Cywilnej na posiedzeniu jawnym
w dniu 9 października 2020 r.,
zagadnienia prawnego przedstawionego
przez Sąd Okręgowy w K.
postanowieniem z dnia 26 listopada 2019 r., sygn. akt II Ca (...),
"Czy w sprawie o rozgraniczenie sąd jest uprawniony do dokonania rozgraniczenia nieruchomości także innych niż objęte administracyjnym postępowaniem rozgraniczeniowym, jeżeli z postępowania dowodowego wynika, że granica prawna nieruchomości przebiega w taki sposób, że jej ustalenie wymaga korekty granic także innych nieruchomości - nieobjętym administracyjnym postępowaniem rozgraniczeniowym?"
odmawia podjęcia uchwały.
UZASADNIENIE
Wątpliwości Sądu Okręgowego w K. ujęte w przedstawionym zagadnieniu prawnym powstały przy rozpoznawaniu w postępowaniu apelacyjnym sprawy o rozgraniczenie, w której jako jeden z zarzutów został przez apelujących podniesiony zarzut nieważności postępowania wywołanego niedopuszczalnością drogi sądowej w zakresie, w którym Sąd Rejonowy w M. rozpoznał sprawę i orzekł o przebiegu granic między działką nr (...)/1 - należącą do wnioskodawców - a działką nr (...) - stanowiącą własność uczestników I. i U. K.. Zdaniem skarżących uczestników działka (...) nie była objęta administracyjnym etapem postępowania rozgraniczeniowego.
Sąd Rejonowy, któremu - po bezskutecznej próbie rozgraniczenia na drodze administracyjnej należącej do wnioskodawców działki nr (...)/1 z sąsiednią nieruchomością oznaczoną jako działka (...)8, stanowiącą własność Gminy M. - została przekazana do rozpoznania sprawa spornej granicy obu działek, postanowieniem z dnia 12 czerwca 2018 r. dokonał ich rozgraniczenia w oparciu o pierwsze kryterium z art. 153 k.c., tj. według stanu prawnego. Sąd stwierdził, że zakres prawa własności wnioskodawców do działki nr (...)/1 został ukształtowany w trybie przewidzianym w ustawie z dnia 26 października 1971 r. o uregulowaniu własności gospodarstw rolnych (Dz.U. Nr 27, poz. 250 ze zm.) zgodnie ze stanem samoistnego posiadania tej działki przez poprzedników wnioskodawców w dniu 4 listopada 1971 r. Sąd ustalił, że dokumentacja geodezyjna zawiera sprzeczności i niejednoznaczne dane, wobec czego określił sporną granicę działki nr (...)/1 na podstawie wyników szeroko przeprowadzonego postępowania dowodowego, z którego wynikało, że południowa granica działki (...)/1 sięgała do gminnej drogi gruntowej oznaczonej jako działka (...)8, jednak droga ta, wraz z fragmentem nieruchomości wnioskodawców o powierzchni 100 m, została włączona przez właścicieli działki nr (...) do tej działki na etapie jej ogradzania w 2013 r., w wyniku wznowienia granic, dokonanego bez udziału wnioskodawców.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty