22.09.2020

Postanowienie SN z dnia 22 września 2020 r., sygn. I CSK 660/18

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Tomasz Szanciło (przewodniczący, sprawozdawca)
‎SSN Jacek Grela
‎SSN Beata Janiszewska

w sprawie z wniosku Prokuratury Regionalnej w […].
‎przy uczestnictwie Miasta W. i P. sp. z o.o.

w W. (poprzednio E. sp. z o.o. w W.)
‎o wpis,
‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej
‎w dniu 22 września 2020 r.,
‎skargi kasacyjnej uczestnika P. sp. z o.o. w W.
‎od postanowienia Sądu Okręgowego w W.
‎z dnia 25 kwietnia 2018 r., sygn. akt V Ca (…),

oddala skargę kasacyjną.

UZASADNIENIE

Prokuratura Regionalna w […]. wniosła o wpis zakazu obciążania i  zbywania nieruchomości, dla której prowadzona jest KW nr (…), na  podstawie postanowienia tej Prokuratury Wydział I ds. Przestępczości Gospodarczej z dnia 31 maja 2017 r. o zabezpieczeniu majątkowym, sygn. akt. RP I Ds. (…).

W dniu 7 sierpnia 2017 r. referendarz sądowy uwzględnił wniosek i dokonał wpisu ograniczenia w rozporządzaniu nieruchomością oraz zakaz jej zbywania i obciążania.

Po rozpoznaniu skargi E. sp. z o.o. w W. (dalej: P.) na powyższe orzeczenie Sąd Rejonowy w W., postanowieniem z dnia 8 listopada 2017 r., utrzymał wpis w mocy.

Sąd I instancji powołał się na art. 626 § 1 i 2 k.p.c., określające kompetencje sądu w postępowaniu wieczystoksięgowym, a także na art. 626 k.p.c., określający podstawy oddalenia wniosku. Kognicja sądu wieczystoksięgowego jest ograniczona do analizy formy i treści wniosku, dołączonych do wniosku dokumentów oraz treści księgi wieczystej w zakresie przedmiotu orzekania, a więc nie obejmuje rozstrzygania o ewentualnych uchybieniach lub zasadności przesłanek, na których oparł się inny sąd, właściwy organ lub inny podmiot wydający dokument będący podstawą wpisu w księdze wieczystej. Sąd wieczystoksięgowy nie jest zatem władny rozstrzygać w tym przedmiotowym postępowaniu jakiekolwiek spory. Ograniczona kognicja sądu wieczystoksięgowego pozwala uniknąć uwikłania postępowania o wpis w rozstrzyganie każdorazowo sporów o istnienie prawa wpisanego lub podlegającego wpisowi. Sąd ten rozpoznaje wniosek o wpis do księgi wieczystej w określonych granicach i nie może uwzględniać żadnych dalszych okoliczności wynikających z wniosku o wpis i dołączonych do niego dokumentów. Sąd jest obowiązany dokonać wpisu zgodnie z wnioskiem, jeżeli treść i forma dokumentu stwierdzającego dokonanie czynności prawnej, mającej stanowić podstawę wpisu, nie nasuwają wątpliwości i gdy wniosek nie zawiera braków formalnych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp