Postanowienie SN z dnia 3 września 2020 r., sygn. II UZ 12/20
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Jolanta Frańczak (przewodniczący)
SSN Maciej Pacuda (sprawozdawca)
SSN Romualda Spyt
w sprawie z wniosku A. O. prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą A. Doradztwo Finansowe A. O.
przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych […] Oddziałowi w W.
z udziałem zainteresowanych K. B., A. S., K.U.K. - E. sp. z o.o. w upadłości likwidacyjnej w O.
o podleganie ubezpieczeniom społecznym,
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 3 września 2020 r.,
zażalenia wnioskodawcy na wyrok Sądu Apelacyjnego w (…)
z dnia 5 listopada 2019 r., sygn. akt III AUa (…),
uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu w (…) do rozpoznania i rozstrzygnięcia o kosztach postępowania zażaleniowego.
UZASADNIENIE
Sąd Apelacyjny – Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w (…) wyrokiem z dnia 5 listopada 2019 r., wydanym na skutek apelacji wniesionej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych […] Oddział w W. od wyroku Sądu Okręgowego w W. z dnia 23 sierpnia 2017 r., uchylił ten wyrok, zniósł postępowanie w całości i przekazał sprawę Sądowi Okręgowemu w W. do ponownego rozpoznania, pozostawiając temu Sądowi orzeczenie o kosztach instancji odwoławczej.
Sąd Apelacyjny uznał, że apelacja organu rentowego zasługiwała na uwzględnienie, o ile zmierzała do zniesienia postępowania przed Sądem pierwszej instancji, uchylenia zaskarżonego wyroku i przekazania sprawy temu Sądowi do ponownego rozpoznania, ponieważ doszło do nieważności postępowania przed Sądem Okręgowym. Zasadny okazał się bowiem zarzut apelacji naruszenia art. 379 pkt 5 k.p.c., w myśl którego nieważność postępowania zachodzi, jeżeli strona została pozbawiona możności obrony swych praw.
Sąd drugiej instancji wyjaśnił, że stosunek podlegania ubezpieczeniom społecznym ma charakter trójpodmiotowy, a decyzja o objęciu ubezpieczeniem oddziałuje na równi na sytuację rozumianych materialnoprawnie płatnika i ubezpieczonego. W realiach ocenianej sprawy, w której organ rentowy wydał decyzję z urzędu (w wyniku kontroli przeprowadzonej u płatnika), nie mogło być zaś wątpliwości, że decyzja ta oddziaływała bezpośrednio na obowiązki płatnika wobec organu. Płatnik składek miał zatem w postępowaniu status „innej osoby, której praw i obowiązków dotyczy zaskarżona decyzja”, a nie zainteresowanego i jego udział w postępowaniu był obowiązkowy, pod rygorem nieważności postępowania.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty