19.08.2020

Postanowienie SN z dnia 19 sierpnia 2020 r., sygn. II UK 171/19

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Leszek Bielecki

w sprawie z wniosku E. B.
‎przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w S.
‎o świadczenie przedemerytalne,
‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 19 sierpnia 2020 r.,
‎skargi kasacyjnej wnioskodawczyni od wyroku Sądu Apelacyjnego w (…)
‎z dnia 21 listopada 2018 r., sygn. akt III AUa (…),

odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania.

UZASADNIENIE

Decyzją z 29 marca 2017 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w S. odmówił ubezpieczonej E. B. prawa do świadczenia przedemerytalnego wobec niespełnienia przesłanek z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych (jednolity tekst: Dz.U. z 2019 r., poz. 2173), podkreślając, że rozwiązanie z nią umowy o pracę nastąpiło w trybie art. 30 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (jednolity tekst: Dz.U. z 2020 r., poz. 1320), tj. za wypowiedzeniem przez pracodawcę.

Wedle stanowiska ubezpieczonej, pracodawca nie dokonał korekty świadectwa pracy i zwolnił część załogi z powodu nieterminowych wypłat wynagrodzeń.

Wyrokiem z 12 października 2017 r., sygn. akt V U (...) Sąd Okręgowy w S. oddalił odwołanie ubezpieczonej. Sąd podkreślił, ze skarżąca nie wykazała w toku postępowania – chociaż to na niej spoczywał ciężar dowodu – by do rozwiązania umowy o pracę doszło z przyczyn dotyczących pracodawcy. Wbrew bowiem jej twierdzeniom, przed Sądem Rejonowym w S. nie toczy się postępowanie przeciwko byłemu pracodawcy, nie wpłynęła również skarga do Państwowej Inspekcji Pracy na Spółkę J.. Ponadto z akt osobowych wynika, że do rozwiązania umowy o pracę doszło w drodze wypowiedzenia przez pracodawcę. Z uwagi na łączącą strony umowę o pracę zawartą na czas określony, wypowiedzenie nie zawierało uzasadnienia rozwiązania stosunku pracy. Przytaczając obowiązujące w sprawie przepisy prawa Sąd Okręgowy wskazał, że ubezpieczona nie spełnia przesłanek do nabycia prawa do świadczenia, albowiem nie wykazała by ostatni jej stosunek pracy uległ rozwiązaniu z przyczyn dotyczących pracodawcy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp