04.08.2020

Postanowienie SN z dnia 4 sierpnia 2020 r., sygn. II KK 42/20

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Andrzej Stępka (przewodniczący)
‎SSN Jacek Błaszczyk
‎SSN Małgorzata Wąsek-Wiaderek (sprawozdawca)

Protokolant Dorota Szczerbiak

przy udziale prokuratora Prokuratury Krajowej Jerzego Engelkinga,
‎w sprawie J. G. ,

podejrzanego o czyn z art. 190 § 1 k.k. w zw. z art. 12 k.k. i in.,
‎po rozpoznaniu w Izbie Karnej na rozprawie w dniu 4 sierpnia 2020 r.,

kasacji, wniesionej przez obrońcę podejrzanego,
‎od postanowienia Sądu Okręgowego w W. z dnia 9 lutego 2019 r., sygn. akt X Kz (…), utrzymującego w mocy postanowienie Sądu Rejonowego w P.
‎z dnia 9 maja 2019 r., sygn. akt II K (…),

postanowił:

1. oddalić kasację;

2. zwolnić podejrzanego J.G. od ponoszenia kosztów sądowych postępowania kasacyjnego.

UZASADNIENIE

Sąd Rejonowy w P. postanowieniem z dnia 9 maja 2018 r., sygn. akt II K (…), na podstawie art. 17 § 1 pkt 2 k.p.k. w zw. z art. 31 § 1 k.k. umorzył postępowanie karne przeciwko J. G. o czyny z art. art. 190 § 1 k.k. w zw. z art. 12 k.k. i z art. 190a § 1 k.k. (pkt 1). Na podstawie art. 93a § 1 k.k. pkt 4 k.k. w zw. z art. 93c pkt 1 k.k. w zw. z art. 93g § 1 k.k. Sąd Rejonowy orzekł tytułem środka zabezpieczającego pobyt J. G. w zamkniętym zakładzie psychiatrycznym (pkt 2).

Powyższe orzeczenie zostało zaskarżone przez obrońcę podejrzanego. Na podstawie art. 427 § 2 k.p.k. w zw. z art. 438 pkt. 1, 2 i 3 k.p.k. zarzucono mu:

„a) naruszenie przepisów postępowania mogące mieć wpływ na treść orzeczenia, tj. art. 354 k.p.k. poprzez nieskierowanie sprawy na rozprawę i rozpoznanie jej na posiedzeniu, pomimo wniosku obrońcy o skierowanie sprawy na rozprawę, co uniemożliwiło przeprowadzenie postępowania dowodowego, w tym przesłuchanie świadka oraz odebranie wyjaśnień od podejrzanego, co skutkowało naruszeniem prawa do obrony,

b) obrazę przepisów postępowania, mogącą mieć wpływ na treść orzeczenia, polegającą na naruszeniu art. 424 § 1 pkt 2 i § 2 k.p.k. w związku z niewyjaśnieniem podstawy prawnej zaskarżonego orzeczenia przez brak wskazania w uzasadnieniu postanowienia jakimi przesłankami kierował się Sąd, uznając, że czyn przypisany podejrzanemu cechuje się znaczną społeczną szkodliwością, o której mowa w art. 115 § 2 k.k., art. 93b § 1 zd. 2 k.k. oraz art. 93g § 1 k.k., co w konsekwencji uniemożliwia przeprowadzenie prawidłowej kontroli instancyjnej,

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp