Postanowienie SN z dnia 22 lipca 2020 r., sygn. I NSNC 5/20
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Grzegorz Żmij (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Leszek Bosek
SSN Paweł Czubik
SSN Tomasz Demendecki
SSN Aleksander Stępkowski
Mariusz Grzegorz Wilczyński (ławnik Sądu Najwyższego)
Marek Józef Totleben (ławnik Sądu Najwyższego)
w sprawie z wniosku T. M.
z udziałem E. B., A. B., E. L., D. M., J. M., M. M. i miasta W.
o zasiedzenie
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych w dniu 22 lipca 2020 r.
skargi nadzwyczajnej Prokuratora Generalnego
od postanowienia Sądu Okręgowego w W.
z dnia 5 grudnia 2013 r., sygn. akt V Ca (…)
1. oddala skargę;
2. znosi wzajemnie koszty postępowania.
UZASADNIENIE
Postanowieniem z dnia 5 grudnia 2013 r., V Ca (…) Sąd Okręgowy w W. V Wydział Cywilny – Odwoławczy, jako Sąd II instancji, na skutek apelacji uczestniczek E. B. i D. M. rozpoznał sprawę z wniosku T. M. z udziałem E. B., A. B., E. L., D. M., J. M., M. M. i miasta W. o zasiedzenie. Wyżej wymienionym orzeczeniem Sąd Okręgowy w W. oddalił obie apelacje (pkt 1 postanowienia) uczestniczek postępowania od postanowienia Sądu Rejonowego w W. z dnia 18 listopada 2011 r., XVI Ns (…) oraz ustalił, że wnioskodawczyni i uczestnicy ponoszą koszty postępowania związane ze swoim udziałem w sprawie (pkt 2 postanowienia).
W uzasadnieniu zaskarżonego postanowienia wskazano, iż T. M. wniosła do Sądu Rejonowego w W. o stwierdzenie, że wraz ze zmarłym mężem Z. M. z dniem 7 sierpnia 1988 r., na zasadzie ustawowej wspólności małżeńskiej nabyła przez zasiedzenie udział w wysokości ½ w prawie użytkowania wieczystego nieruchomości położonej w W. przy ul. W. stanowiącej działkę ewidencyjną nr (…) z obrębu (…) o powierzchni 269 m2, dla której Sąd Rejonowy w W. prowadzi księgę wieczystą nr KW (...) oraz udział w wysokości ½ w prawie własności budynku posadowionego na tej nieruchomości. Postanowieniem z 18 listopada 2011 r., XVI Ns (…), Sąd Rejonowy w W. uwzględnił ww. wniosek.
Sąd I instancji ustalił w sprawie, że nieruchomość będąca przedmiotem postępowania zabudowana jest budynkiem przeznaczonym na cele mieszkalne, natomiast jej właścicielem jest miasto W. Jako współużytkownicy wieczyści na zasadach wspólności małżeńskiej majątkowej wpisani są E. M. i D. M. Budynek nr (…) przy ul. W. w W. stanowi segment w zabudowie bliźniaczej. W budynku bezpośrednio przylegającym do tego domu, od 1964 r. mieszka M. D. Budynek powstał na początku lat sześćdziesiątych. Wówczas S. M., ojciec E. M. i Z. M. nabył nieruchomość od Z. H. i rozpoczął na niej budowę domu z przeznaczeniem dla swoich synów. Prowadził wówczas działalność gospodarczą w zakresie usług stolarskich, a dla uniknięcia zwiększenia wymiaru podatku, formalnym inwestorem uczynił starszego syna E. M., który został stroną umowy sprzedaży ze Z. H. Jemu też 5 kwietnia 1961 r. zostało wydane pozwolenie na budowę segmentu w zabudowie bliźniaczej. Budowę finansował przede wszystkim S. M. Budynek mieszkalny został wybudowany w ten sposób, że na każdej z dwóch kondygnacji znajdują się samodzielne dwupokojowe mieszkania z kuchnią. Pierwotnie oba mieszkania miały jeden system ogrzewania, który został w latach dziewięćdziesiątych XX wieku zamieniony w dwa systemy grzewcze. Każde mieszkanie ma odrębną instalację gazową i wodnokanalizacyjną. W domu wybudowanym na przedmiotowej nieruchomości jako pierwszy zamieszkał E. M. zajmując piętro budynku. E. i D. M. sfinansowali część prac wykończeniowych w domu ze środków przekazanych D. M. przez jej ojca w drodze darowizn oraz z pożyczki zaciągniętej w banku.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty