Postanowienie SN z dnia 30 czerwca 2020 r., sygn. I NSNP 3/19
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Tomasz Demendecki (przewodniczący)
SSN Leszek Bosek (sprawozdawca)
Bogusława Rutkowska (ławnik Sądu Najwyższego)
w sprawie z powództwa J. S.
przeciwko N.
o odszkodowanie
po rozpoznaniu na posiedzeniu w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych w dniu 30 czerwca 2020 r.,
skargi nadzwyczajnej Prokuratora Generalnego od wyroku Sądu Okręgowego w W. z dnia 9 stycznia 2014 r., sygn. akt VII Pa (…)
1. odrzuca skargę nadzwyczajną;
2. znosi wzajemnie koszty procesu w postępowaniu przed Sądem Najwyższym.
UZASADNIENIE
29 kwietnia 2019 r. Prokurator Generalny wniósł skargę nadzwyczajną do Sądu Najwyższego od wyroku Sądu Okręgowego w W. z 9 stycznia 2014 r., VII Pa (...). Zaskarżonym wyrokiem oddalono apelację powoda J. S. od wyroku Sądu Rejonowego z 11 września 2013 r., X P (...).
Powód był zatrudniony w N. w okresie od 1 lipca 1992 r. do 30 kwietnia 2011 r. początkowo w Delegaturze w O., następnie w K. i W. Pozwem z 11 maja 2012 r. J. S. wniósł o zasądzenie na swoją rzecz od N. 50.000 zł tytułem odszkodowania za naruszenie zasad równego traktowania w zatrudnieniu. W uzasadnieniu pozwu podniósł, że pracę u strony pozwanej podjął 1 lutego 1992 r. początkowo w Delegaturze w O., potem w Delegaturze w K., a następnie w Delegaturze w W. W odczuciu powoda nie był traktowany przychylnie przez kierownictwo Delegatury w O., szczególnie zaś negatywnie był do niego nastawiony były zastępca dyrektora. Powód podjął próbę przeniesienia się do innej delegatury; zamiar ten po początkowych niepowodzeniach ostatecznie udało mu się zrealizować. Powód wskazał, że okres jego zatrudnienia w Delegaturze w W. był najlepszym okresem jego pracy w N. Dwukrotnie awansował, z równoczesnym podwyższeniem wynagrodzenia, które jednak z uwagi na ograniczenia środków finansowych w budżecie N. pozostawało do samego końca jego pracy znacznie poniżej poziomu wynagrodzenia pozostałych pracowników N., zatrudnionych na równorzędnych stanowiskach (specjalisty kontroli państwowej). Powód wskazał, że w okresie zatrudnienia w N. przeprowadził 137 kontroli w zakresie różnorodnych tematów, z różnymi efektami, w tym kontrole z bardzo dobrymi wynikami. Powód zaznaczył, że z przypadkowych rozmów z kolegami dowiedział się, że jego wynagrodzenie miesięczne było niższe o około 1.500-2.000 zł od wynagrodzenia pracowników zatrudnionych na równorzędnych stanowiskach. Fakt wystąpienia niekorzystnego zróżnicowania wynagrodzeń wyczerpuje zdaniem powoda znamiona dyskryminacji w zakresie wynagrodzenia za pracę wymagającą od pracowników porównywalnych kwalifikacji zawodowych, a także, porównywalnej odpowiedzialności i wysiłku, o czym stanowi art. 18 § 3 Kodeksu pracy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty