23.06.2020

Postanowienie SN z dnia 23 czerwca 2020 r., sygn. II UK 229/19

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Jolanta Frańczak

w sprawie z wniosku P. W.
‎przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych […] Oddziałowi w P.
‎o rentę z tytułu niezdolności do pracy,
‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 23 czerwca 2020 r.,
‎skargi kasacyjnej wnioskodawcy od wyroku Sądu Apelacyjnego w (…)
‎z dnia 24 stycznia 2019 r., sygn. akt III AUa (…),

1. odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania,

2. przyznaje od Skarbu Państwa - Sądu Apelacyjnego w (…) na rzecz adwokat A.K. kwotę 240 zł (dwieście czterdzieści), powiększoną o stawkę podatku od towarów i usług, tytułem nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu wnioskodawcy w postępowaniu kasacyjnym.

UZASADNIENIE

Sąd Apelacyjny - Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w (…) wyrokiem z dnia 24 stycznia 2019 r. oddalił apelację wnioskodawcy P. W. od wyroku Sądu Okręgowego w P. z dnia 6 października 2017 r. oddalającego jego odwołanie od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w P. z dnia 14 listopada 2016 r., odmawiającej przyznania wnioskodawcy prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy.

W motywach orzeczenia Sąd Apelacyjny podniósł, że Sąd pierwszej instancji przeprowadził wyczerpujące postępowanie dowodowe, w tym z opinii biegłych lekarzy w specjalnościach adekwatnych do schorzeń wnioskodawcy, tj. ortopedy, neurologa i psychologa, którzy w zgodnej opinii łącznej stwierdzili, iż rozpoznane u wnioskodawcy schorzenia - zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa lędźwiowego i radiologiczna dyskopatia L5-S1 oraz dysfunkcja palców II i III prawej ręki, po przebytym w grudniu 1995 r. urazie tej ręki - nie czynią go choćby częściowo niezdolnym do pracy, zwłaszcza przed dniem 1 lutego 2002 r. Wnioskodawca nie wykazał, aby powołani biegli popełnili błąd logiczny w przeprowadzonym rozumowaniu, pominęli dane wynikające z dokumentacji medycznej albo ich opinia była niejasna, niepełna, czy nie zawierała należytego uzasadnienia. Istnienie schorzeń powodujących konieczność pozostawania w stałym leczeniu, jak też orzeczenie o stopniu niepełnosprawności nie stanowią samodzielnej przyczyny uznania osoby za częściowo lub całkowicie niezdolną do pracy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp