25.07.2019

Wyrok SN z dnia 25 lipca 2019 r., sygn. III KK 490/18

Sygn. akt III KK 490/18

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Andrzej Tomczyk (przewodniczący)
‎SSN Zbigniew Puszkarski
‎SSN Paweł Wiliński (sprawozdawca)

Protokolant Dorota Szczerbiak

przy udziale prokuratora Prokuratury Krajowej Barbary Nowińskiej,
‎w sprawie A. R.
‎uniewinninego od zarzutu popełnienia czynu z art. 107 § 1 k.k.s.
‎po rozpoznaniu w Izbie Karnej na rozprawie
‎w dniu 25 lipca 2019 r.,
‎kasacji, wniesionej przez Prokuratora Okręgowego w L.
‎od wyroku Sądu Okręgowego w L.
‎z dnia 14 czerwca 2018 r., sygn. akt XI Ka (…)
‎zmieniającego wyrok Sądu Rejonowego w Ł.
‎z dnia 12 marca 2018 r., sygn. akt II K (…),

uchyla zaskarżony wyrok w części dotyczącej A. R. oraz utrzymany nim w mocy wyrok Sądu pierwszej instancji i przekazuje sprawę w tym zakresie Sądowi Rejonowemu w Ł. do ponownego rozpoznania.

UZASADNIENIE

A. R. został oskarżony o to, że w dniu 14 stycznia 2016 r. będąc Prezesem firmy „P." Sp. z o.o. z siedzibą w S., urządzał w lokalu znajdującym się pod adresem ul. D., w Ł. , nielegalne gry hazardowe na urządzeniu o nazwie „S.” o nr (...) wbrew przepisom art. 3, art. 6 ust 1, art. 9, art. 14 ust 1 i art. 23a ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych, tj. o czyn z art. 107 § 1 k.k.s.

Wyrokiem z dnia 12 marca 2018 r., sygn. akt II K (..) Sąd Rejonowy w Ł. uniewinnił oskarżonego A. R. od popełnienia zarzuconego mu czynu.

Apelacje złożyli prokurator oraz Naczelnik (…) Urzędu Celno-Skarbowego w B. Prokurator podniósł zarzut obrazy przepisów prawa karnego procesowego mającej wpływ na treść orzeczenia w postaci naruszenia art. 4, art. 7, art. 167, art. 366 § 1 k.p.k., art. 230 § 2 k.p.k. oraz art. 121 § 1 k.k.s w zw. z art. 157 § 2 k.k.s., a także błąd w ustaleniach faktycznych przyjętych za podstawę wyroku, polegający na przyjęciu, że oskarżeni, w tym A. R., pozostawali w usprawiedliwionej nieświadomości karalności czynu zabronionego. Naczelnik (…) Urzędu Celno-Skarbowego w B. , zarzucił obrazę prawa materialnego, tj. art. 107 § 1 k.k.s. w zw. z art. 14 ust. 1 ustawy o grach hazardowych i art. 10 § 4 k.k.s., polegającą na bezpodstawnym uznaniu, że zachowaniu oskarżonych nie można przypisać winy umyślnej, gdyż dopuścili się czynu zabronionego w usprawiedliwionej nieświadomości jego karalności, a także art. 30 § 5 k.k.s. oraz obrazę prawa karnego procesowego, tj. art. 7 k.p.k. poprzez dowolną i jednostronną ocenę zebranego materiału dowodowego, m.in. w zakresie świadomości oskarżonych co do znajomości przepisów ustawy o grach hazardowych i doświadczenia w eksploatacji automatów do gier.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp