23.07.2019

Postanowienie SN z dnia 23 lipca 2019 r., sygn. II CSK 70/19

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Monika Koba

w sprawie z powództwa T. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

z siedzibą w W.
‎przeciwko "B." Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą

w Ł.
‎o zapłatę,
‎na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 23 lipca 2019 r.,
‎na skutek skargi kasacyjnej strony pozwanej

od wyroku Sądu Apelacyjnego w (…)
‎z dnia 7 września 2018 r., sygn. akt I AGa (…),

1) odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania,

2) zasądza od pozwanej na rzecz powódki kwotę 5.400 (pięć tysięcy czterysta) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

UZASADNIENIE

Wyrokiem z dnia 20 grudnia 2017 r. Sąd Okręgowy w Ł. zasądził od pozwanej B. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w Ł. na rzecz powódki T. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w W. kwotę 305.284,36 zł z ustawowymi odsetkami tytułem odszkodowania za nienależyte wykonanie umowy o dzieło, a w pozostałym zakresie powództwo oddalił. Wyrokiem z dnia 7 września 2018 r. Sąd Apelacyjny w (…) na skutek apelacji obu stron zmienił zaskarżony wyrok w ten sposób, że zasądził dodatkowo od pozwanej na rzecz powódki kwotę 3.904,00 zł wraz z ustawowymi odsetkami, jednocześnie oddalając apelację pozwanej w całości.

Orzeczenie to zostało zaskarżone skargą kasacyjną przez pozwaną.

Wnosząc o przyjęcie skargi kasacyjnej do rozpoznania wskazała, że w sprawie występują istotne zagadnienie prawne, które wymagają odpowiedzi na następujące pytania: 1) „czy podmiot, który był inwestorem, ma prawo dochodzić roszczeń odszkodowawczych w sytuacji, gdy prace budowlane realizował bez wymaganego przez przepisy prawa budowlanego pozwolenia na budowę, a zatem cała inwestycja jest tzw. „samowolą budowlaną” w rozumieniu ustawy prawo budowlane, a w szczególności stanowi przestępstwo w rozumieniu art. 90 ustawy prawo budowlane?”, 2) „czy jeżeli sąd pierwszej instancji zamiast przepisów prawa materialnego odnoszącego się do umowy o roboty budowlane zastosował przepisy umowy o dzieło, to czy w ramach złożonej w sprawie apelacji konieczne jest wymienienie wszystkich przepisów danego działu, poprzez wskazanie ich numerów i mniejszych jednostek redakcyjnych, w tej sprawie paragrafów, czy też możliwe jest ujęcie zarzutu apelacyjnego sposób ogólny, poprzez wskazane działu kodeksu cywilnego, którego przepisy nie zostały zastosowane bądź też działu, którego przepisy zostały błędnie zastosowane?”, 3) „czy pomyłka w treści zarzutu apelacji ujętego w niniejszej sprawie w pkt 1b, a odnosząca się do określenia numeru kodeksu cywilnego regulującego umowę o roboty budowlane skutkuje brakiem możliwości uwzględnienia tego zarzutu, czy też należy ją potraktować, jako oczywistą omyłkę pisarską?”

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp