17.07.2019

Postanowienie SN z dnia 17 lipca 2019 r., sygn. IV KK 512/18

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Andrzej Siuchniński (przewodniczący)
‎SSN Marek Pietruszyński
‎SSN Andrzej Tomczyk (sprawozdawca)

Protokolant Jolanta Grabowska

przy udziale prokuratora Prokuratury Krajowej Barbary Nowińskiej,
‎w sprawie T. K.
‎skazanego z art. 148 § 1 kk,
‎po rozpoznaniu w Izbie Karnej na rozprawie
‎w dniu 17 lipca 2019 r.
‎kasacji, wniesionej przez Ministra Sprawiedliwości-Prokuratora Generalnego - na niekorzyść
‎od wyroku Sądu Apelacyjnego w (…)
‎z dnia 12 września 2017 r., sygn. akt II AKa (…),
‎zmieniającego wyrok Sądu Okręgowego w K.
‎z dnia 18 kwietnia 2016 r., sygn. akt III K (…),

oddala kasację, a wydatkami związanymi z rozpoznaniem kasacji obciąża Skarb Państwa.

UZASADNIENIE

T. K. stanął pod zarzutem dopuszczenia się przestępstwa z art. 148 § 1 k.k., mającego polegać na tym, że

„w dniu 3 sierpnia 2014 roku w K., działając z zamiarem bezpośredniego pozbawienia życia L. P. , zadał mu uderzenia siekierą w głowę, twarz ręce oraz tułów, powodując obrażenia ciała w postaci dwunastu ran rąbanych na sklepieniu głowy, dwie rany rąbane na twarzy, dwie rany rąbane na grzbiecie, cztery rany rąbane na lewym przedramieniu, ranę rąbaną na prawej ręce, dwie drobne rany rąbane w okolicy lewego barku i dwie drobne rany rąbane w okolicy prawego barku, otarcia naskórka i podbiegnięcia krwawe na tułowiu i kończynach, złamanie kości czaszki, łopatki i żeber, rozerwanie opony twardej i jej zatoki strzałkowej górnej, stłuczenie mózgu, wylew krwawy podtwardówkowy i podpajęczynówkowy mózgu, przy czym mnogie rany rąbane, w szczególności głowy, skutkowały zgonem pokrzywdzonego”.

Wyrokiem Sądu Okręgowego w K. z dnia 18 kwietnia 2016 roku, sygn. akt III K (…), oskarżony T. K. został uznany za winnego popełnienia zarzucanego mu czynu, stanowiącego zbrodnię z art. 148 § 1 k.k. i za to na podstawie tego przepisu wymierzono mu karę 25 lat pozbawienia wolności.

Uzasadniając wymiar kary, Sąd Okręgowy nie wyodrębnił okoliczności obciążających poza zaakcentowaniem bardzo wysokiego stopnia społecznej szkodliwości czynu przypisanego T. K. oraz bardzo wysokiego stopnia winy. Niewątpliwie jednak brał pod uwagę okoliczności ustalone w sprawie, a wyartykułowane we fragmencie uzasadnienia wyjaśniającego podstawę prawną wyroku. Przyjmując za zasadną kwalifikację zaproponowaną przez prokuratora w akcie oskarżenia, Sąd ten przywołał sposób działania sprawcy, polegający na zadaniu 25 ciosów siekierą, z dużą siłą, z czego w większości w głowę, co równocześnie przemawia za uznaniem działania z zamiarem bezpośrednim. Za ustaleniem, że działał on z zamiarem przemyślanym świadczyć miało ułożenie planu zabójstwa polegającego na „podstępnym zwabieniu L. P. w ustronne miejsce późną porą, podszycie się pod żonę i wysłanie pokrzywdzonemu z <<tajnego>> telefonu E. K. na telefon pokrzywdzonego wiadomości tekstowej, treść której nakazywała mu się spodziewać raczej miłosnych uniesień, a nie T. K. uzbrojonego w siekierę i nóż” (uzasadnienie wyroku Sądu pierwszej instancji, s. 16) oraz przygotowanie się do tego spotkania przez dobór narzędzi, specjalnej garderoby (czapka kominiarka, rękawiczki) oklejenie roweru czarną taśmą, aby trudnić jego rozpoznanie, zakup podpałki do grilla.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp