11.07.2019

Postanowienie SN z dnia 11 lipca 2019 r., sygn. I UK 301/18

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Jolanta Frańczak

w sprawie z odwołania Z. Oddziału w Ł.
‎przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych (…) Oddziałowi w Ł.
‎o podleganie obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym,
‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 11 lipca 2019 r.,
‎skargi kasacyjnej odwołującego się od wyroku Sądu Apelacyjnego w (…)
‎z dnia 27 kwietnia 2018 r., sygn. akt III AUa (…),

1. odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania,

2. zasądza od odwołującego się na rzecz organu rentowego kwotę 240 zł (dwieście czterdzieści) tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego w postępowaniu kasacyjnym.

UZASADNIENIE

Sąd Apelacyjny - Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w (…) wyrokiem z dnia 27 kwietnia 2018 r., na skutek apelacji wniesionej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych(…)Oddział w Ł., zmienił zaskarżony wyrok Sądu Okręgowego w Ł. z dnia 10 maja 2017 r., którym zmieniono decyzję organu rentowego z dnia 23 października 2015 r., stwierdzającą, że ubezpieczony J. R. podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym: emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu we wskazanych okresach jako zleceniobiorca Z. Oddział w Ł. (dalej jako płatnik składek) oraz ustalającą miesięczną podstawę wymiaru składek na te ubezpieczenia za maj, listopad i grudzień 2012 r. na kwotę 180 zł w ten sposób, że oddalił odwołanie płatnika składek.

W motywach orzeczenia Sąd Apelacyjny przyjął, że sporne umowy cywilnoprawne, których przedmiotem było sędziowanie na wystawie psów, sędziowanie - testy i PT, sędziowanie na egzaminie IPO I, nie posiadają cech umowy o dzieło, lecz umowy o świadczenie usług będącej umową starannego działania, której celem jest wykonywanie określonych czynności, a nie konieczność osiągnięcia rezultatu. Świadczy o tym fakt, że strony nie umawiały się na z góry określony, konkretny rezultat, co wynika wprost z treści umów. Sąd Apelacyjny podkreślił, że dla oceny czy strony zawarły określoną w nazwie umowę, bada się nie tylko ich wolę, ale również cechy umowy. Wola stron realizuje się bowiem przede wszystkim w faktycznych elementach umowy określających treść zobowiązania. Zasada swobody umów (art. 353 k.c.) nie oznacza nieograniczonej dowolności w kształtowaniu stosunku prawnego. Konieczne jest bowiem dochowanie zgodności treści i celu z jego naturą, ustawą i zasadami współżycia społecznego. W sprawie nie sposób odczytywać woli stron inaczej jak świadczenie usług, a nie wykonywanie dzieła, gdyż to nie wynik, lecz określone działania były istotne dla realizacji zawartej umowy. Wynika to wprost z charakteru czynności, jak i sposobu ich wykonywania przez zleceniobiorcę na rzecz płatnika składek, a wypełnianie przy okazji tych czynności dokumentacji, miało charakter wtórny, służący wyłącznie do udokumentowania przebiegu wykonanych czynności.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp