Postanowienie SN z dnia 22 lutego 2019 r., sygn. IV CSK 595/17
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Paweł Grzegorczyk (przewodniczący)
SSN Anna Kozłowska (sprawozdawca)
SSN Marta Romańska
w sprawie z wniosku Skarbu Państwa - Prezydenta Miasta G.
przy uczestnictwie B. P., T. Ł., W. M., A. M., J. M., L. M. i Gminy Miasta G.
o stwierdzenie nabycia własności nieruchomości w drodze zasiedzenia,
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej
w dniu 22 lutego 2019 r.,
skargi kasacyjnej uczestnika postępowania Gminy Miasta G.
od postanowienia Sądu Okręgowego w G.
z dnia 8 lutego 2017 r., sygn. akt III Ca […],
uchyla zaskarżone postanowienie i przekazuje sprawę Sądowi Okręgowemu w G. do ponownego rozpoznania, pozostawiając temu Sądowi rozstrzygnięcie o kosztach postępowania kasacyjnego.
UZASADNIENIE
Sąd Rejonowy w G. postanowieniem z dnia 11 października 2016 r. oddalił wniosek Skarbu Państwa - Prezydenta Miasta G. o stwierdzenie, że nabył z dniem 1 stycznia 1985 r. przez zasiedzenie własność nieruchomości położonej w G. przy ul. […], składającej się z działek gruntu nr […] o powierzchni 305 m2, nr […] o powierzchni 501 m2, nr […] o powierzchni 324 m2, nr […] o powierzchni 355 m2, nr […] o powierzchni 13 m2, objętych księgą wieczystą nr […]/2 prowadzoną przez Sąd Rejonowy w G., a także działek gruntu nr […] o powierzchni 125 m2, nr […] o powierzchni 153 m2 i nr […] o powierzchni 262 m2, objętych księgą wieczystą Sądu Rejonowego w G. nr […]/8.
Sąd I instancji ustalił, że właścicielem nieruchomości jest Gmina Miasta G., a podstawę nabycia własności stanowiła decyzja komunalizacyjna Wojewody […] z dnia 27 marca 1991 r., wydana w trybie art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 10 maja 1990 r.- Przepisy wprowadzające ustawę o samorządzie terytorialnym i ustawę o pracownikach samorządowych (Dz.U. z 1990 r., Nr 32, poz.191). Przed II Wojną Światową współwłaścicielami nieruchomości byli L. P., J. P., B. P., F. M. oraz X. M.; uczestnicy postępowania są ich następcami prawnymi. W czasie wojny nieruchomość została zabudowana budynkami mieszkalnymi służącymi do zakwaterowania niemieckich lotników, a po wojnie, począwszy od 1946 r. budynki były sukcesywnie zajmowane przez ludność napływającą do G. W związku z dokonaną przez okupanta zabudową, Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w G. wystąpiło w dniu 21 listopada 1964 r. do Ministerstwa Gospodarki Komunalnej o wydanie orzeczenia stwierdzającego przejście nieruchomości na własność Skarbu Państwa. Decyzją z dnia 12 stycznia 1965 r. Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w G. orzekło wywłaszczenie działek na rzecz Wydziału Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w G., przy czym w uzasadnieniu decyzji wskazano, że wywłaszczenie polega na odjęciu prawa własności L. P., J. P., B. P., F. M. i X. M.. Komisja Odwoławcza do Spraw Wywłaszczenia przy Ministrze Spraw Wewnętrznych decyzją z dnia 20 października 1965 r. utrzymała w mocy decyzję z dnia 12 stycznia 1965 r. W dniu 21 stycznia 1966 r. działki ujawniono w księdze wieczystej nr […]/2, a jako właściciela wpisano Skarb Państwa - Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w G.. Minister Infrastruktury decyzją z dnia 8 czerwca 2010 r. stwierdził nieważność decyzji Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w G. z dnia 12 stycznia 1965 r. oraz utrzymującej ją w mocy decyzji Komisji Odwoławczej z dnia 20 października 1965 r. w części dotyczącej działek objętych wnioskiem. Sąd I instancji ustalił również, że zarząd nad budynkami posadowionymi na nieruchomości sprawuje Administracja Budynków Komunalnych w G. i nieruchomość oraz wzniesione na niej budynki znajdują się w wyłącznym władaniu Gminy Miasta G.; wcześniej, to jest przed wydaniem decyzji komunalizacyjnej, pozostawały we władaniu Skarbu Państwa.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty