Interpretacja indywidualna z dnia 13 lipca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.235.2022.2.RM
Prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu importu towarów.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
16 maja 2022 r., za pośrednictwem platformy ePUAP wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu importu towarów. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 6 lipca 2022 r. (wpływ za pośrednictwem platformy ePUAP 7 lipca 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Państwa Spółka jest firmą działającą w branży przemysłu (...) i jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT.
Przedmiotem wniosku jest potwierdzenie prawa do odliczenia VAT naliczonego w związku z przywozem z terytorium państw trzecich materiału powierzonego (do obróbki mechanicznej zgodnie ze specyfikacją klienta) lub powierzonych części (...) zgodnie z okolicznościami opisanymi poniżej.
Wniosek przedstawia następujące dwa zdarzenia przyszłe:
Przypadek 1:
Państwa Spółka będzie dokonywać obróbki mechanicznej części na materiale powierzonym pozyskanym od kanadyjskiego podmiotu zagranicznego mającego 100% udziałów w Spółce (X Inc.).
W tym celu, Państwa Spółka będzie importować półprodukt w postaci materiału o określonych wymiarach (materiał zwykle będzie już po operacjach np. Inspekcja, cięcie na wymiar, hartowanie itp.) wykonanych w X w Kanadzie.
Na zgłoszeniu celnym Państwa Spółka będzie występować jako Importer (Odbiorca) materiałów (trzeba zaznaczyć, że z danego materiału można wykonać tylko konkretną część i przez cały czas użytkowania samolotu w przyszłości, można z dokumentacji powiązać materiał z konkretnym numerem części, a nawet z datą i godziną jej wykonania) i będzie dokonywała zapłaty długu celnego powstałego w stosunku do importowanych materiałów.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty