06.04.2022 Podatki

Wyrok NSA z dnia 6 kwietnia 2022 r., sygn. III FSK 3007/21

Spółka, która nie użytkuje już starej budowli, bo wybudowała nową i z niej korzysta, nadal musi płacić podatek od nieruchomości. Nie wystarczy samo wyłączenie obiektu ani nawet usunięcie go z ewidencji środków trwałych.

Gazeta Prawna nr 70/2022

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Dominik Gajewski (sprawozdawca), Sędzia NSA Tomasz Zborzyński, Sędzia NSA Alicja Polańska, Protokolant Natalia Zawadka, po rozpoznaniu w dniu 6 kwietnia 2022 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej P. S.A. z siedzibą w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 11 sierpnia 2020 r. sygn. akt I SA/Łd 26/20 w sprawie ze skargi P.S.A. z siedzibą w W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Piotrkowie Trybunalskim z dnia 20 listopada 2019 r. nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2015 r. oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 11 sierpnia 2020 r. sygn. akt I SA/Łd 26/20 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi oddalił skargę P.S.A. z siedzibą w Warszawie na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Piotrkowie Trybunalskim z dnia 20 listopada 2019 r. w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2015 rok.

Sąd uznał, że częściowo zdemontowany i niewykorzystywany do działalności gospodarczej odcinek gazociągu jest częścią budowli stanowiącą przedmiot podatku od nieruchomości, mimo wykreślenia go z ewidencji środków trwałych; ponadto wobec braku decyzji organu nadzoru budowlanego o trwałym wyłączeniu tej budowli z użytkowania brak podstaw do uznania, że nie jest ona związana z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Od powyższego wyroku skargę kasacyjną wniosła Spółka zarzucając naruszenia przepisów postępowania, które mogło mieć istotny wpływ na wynik sprawy, oraz na podstawie naruszenia prawa materialnego, a mianowicie:

1) art. 141 § 4 ustawy z dnia 30.08.2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2019 r., poz. 2325, dalej: P.p.s.a.), przez niewłaściwe zastosowanie, polegające na nieprzedstawieniu stanu sprawy oraz niewyjaśnieniu podstawy prawnej rozstrzygnięcia sądowego, poprzez:

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty