08.03.2022 Ubezpieczenia

Wyrok SN z dnia 8 marca 2022 r., sygn. II USKP 157/21

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Józef Iwulski (przewodniczący, sprawozdawca) ‎

SSN Halina Kiryło ‎

SSN Zbigniew Korzeniowski

w sprawie z wniosku H. Z. ‎przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych (…) Oddziałowi w W. ‎o wznowienie postępowania, ‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 8 marca 2022 r., ‎skargi kasacyjnej organu rentowego od wyroku Sądu Apelacyjnego w (…) ‎z dnia 29 października 2019 r., sygn. akt III AUa (…),

uchyla zaskarżony wyrok i zmienia wyrok Sądu Apelacyjnego w (…) z dnia 29 października 2019 r., III AUa (…), w ten sposób, ze odrzuca skargę organu rentowego o wznowienie postępowania zakończonego prawomocnym wyrokiem Sądu Okręgowego w W. z dnia 12 kwietnia 2017 r., XIV U (…).

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 12 kwietnia 2017 r., XIV U (…), Sąd Okręgowy - Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w W., rozpoznając odwołanie H. Z. od decyzji z dnia 3 października 2016 r. odmawiającej jej prawa do emerytury na podstawie art. 184 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (jednolity tekst: Dz.U. z 2016 r., poz. 887 ze zm.; aktualnie: jednolity tekst: Dz.U. z 2021 r., poz. 291 ze zm.; dalej jako ustawa emerytalna), zmienił tę decyzję i przyznał wnioskodawczyni prawo do emerytury od dnia 1 września 2016 r., nie stwierdzając odpowiedzialności organu rentowego za nieustalenie ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji. Sąd ustalił, że ubezpieczona w okresie od dnia 25 września 1973 r. do 30 czerwca 1992 r. była zatrudniona w Spółdzielni Pracy "K." w W., początkowo w ramach przyuczenia do zawodu jako junak Ochotniczego Hufca Pracy na stanowisku zestawiacza mieszanek i roztworów, w niepełnym wymiarze czasu pracy, a następnie od dnia 5 maja 1977 r. w pełnym wymiarze czasu pracy, na stanowisku zestawiacza mieszanek i roztworów. W ramach wykonywanej pracy odwołująca się sporządzała różne mieszanki i preparaty służące do czyszczenia (uszczelniacze, zmywacze, pasty głuszące, hermetikole, rozpuszczalniki, między innymi aceton, denaturat, rozpuszczalnik nitro, a także azbest). Sąd, przyznając wnioskodawczyni wcześniejszą emeryturę, uznał, że w spornym okresie wykonywała pracę w szczególnych warunkach (wykaz A Dział IV w chemii, poz. 44, produkcja chemicznych środków pomocniczych z użyciem toksycznych surowców lub półproduktów) stale oraz w pełnym wymiarze i posiada w związku z tym łączny okres pracy w warunkach szczególnych w wymiarze ponad 15 lat. Ponadto do dnia 1 stycznia 1999 r. odwołująca posiadała łączny staż pracy w wymiarze ponad 25 lat, 3 miesięcy i 14 dni, a do dnia zgłoszenia wniosku o emeryturę, to jest 26 września 2016 r., ukończyła 58 lat. Powyższy wyrok uprawomocnił się z dniem 2 czerwca 2017 r.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty