Interpretacja indywidualna z dnia 30 czerwca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.308.2022.2.MSO
Opodatkowanie podatkiem VAT usługi zarządzania świadczonej przez Państwa byłego Prezesa Zarządu na podstawie umowy o świadczenie usług zarządzania (kontakt menadżerski) oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia tych usług.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
29 kwietnia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 29 kwietnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy opodatkowania podatkiem VAT usługi zarządzania świadczonej przez Państwa byłego Prezesa Zarządu na podstawie umowy o świadczenie usług zarządzania (kontakt menadżerski) oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia tych usług.
Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 31 maja 2022 r. (data wpływu 31 maja 2022 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
W dniu (...) 2019 r. Wnioskodawca zawarł z Panem (…) (dalej: Zarządzający) umowę o świadczenie usług zarządzania (dalej: Umowa), regulującą kwestię świadczenia usług zarządczych przez Pana (…), jako Prezesa Zarządu Wnioskodawcy. Umowa i jej warunki ukształtowane zostały zgodnie z zasadami wynikającymi z ustawy z dnia 9 czerwca 2016 r. o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami. Umową tą Wnioskodawca powierzył Zarządzającemu „świadczenie usług zarządzania polegających na osobistym zarządzaniu powierzonymi obszarami działalności spółki”.
Podkreślić dalej należy, iż Zarządzający świadczył usługi zarządzania z wykorzystaniem infrastruktury organizacyjnej i technicznej Wnioskodawcy. Bezpośrednio wskazuje na to § 2 ust. 7 Umowy, zgodnie z którym „zarządzający w celu należytego wykonywania swoich obowiązków umownych (…) zobowiązany jest do korzystania w czasie wykonywania obowiązków umownych z pozostawionych do jego dyspozycji przez Spółkę na jej koszt – powierzchni biurowej wraz z wyposażeniem, w tym przenośnym komputerem osobistym z bezprzewodowym dostępem do sieci internet, środków łączności, w tym telefonu komórkowego, telefonu stacjonarnego i samochodu”. Podobnie w § 3 ust. 2 Umowa zastrzega, że do obowiązków Wnioskodawcy (Spółki) należy w szczególności „zapewnienie Zarządzającemu na własny koszt stosownej powierzchni biurowej wraz z wyposażeniem, w tym przenośnym komputerem osobistym wraz z niezbędnym dodatkowym wyposażeniem oraz z bezprzewodowym dostępem do sieci Internet, środków łączności, w tym telefonu komórkowego oraz telefonu stacjonarnego, samochodu, objęcia Zarządzającego ubezpieczeniem odpowiedzialności członków organów spółki kapitałowej (…), jak również innych składników mienia w zakresie w jakim jest to niezbędne dla prawidłowego wykonywania przedmiotu Umowy zgodnie z § 2 ust. 7”. A ponadto: „do pokrywania wszelkich wydatków związanych bezpośrednio z realizacją przez Zarządzającego przedmiotu Umowy takich jak koszt podróży odbywanych w interesie Spółki (w kraju i za granicą), w tym koszty transportu, noclegów, pobytu oraz spotkań (...)”. Zarządzający nie tylko korzystał ze środków zapewnianych mu przez Spółkę (wnioskodawcę), lecz również był związany organizacyjnie z innymi organami występującymi w strukturze Wnioskodawcy. Przykładem czego był obowiązek powoda do poinformowania Przewodniczącego Rady Nadzorczej o realizacji przedmiotu umowy w miejscach innych niż określone w § 2 ust. 10 zdaniu pierwszym (§ 2 ust. 10 in fine Umowy). W Umowie strony ustaliły jako wynagrodzenie podstawowe, zryczałtowaną, miesięczną kwotę w wysokości (…) zł. Zgodnie z § 4 Umowy ewentualny podatek VAT mógł zostać doliczony do wynagrodzenia, tylko o ile obowiązek taki przewidywały obowiązujące przepisy prawa. Prócz ww. wynagrodzenia podstawowego, Umowa zastrzegała na rzecz Zarządzającego wynagrodzenie uzupełniające, o charakterze zmiennym (zależnie od stopnia realizacji celów zarządczych), przy czym maksymalna wysokość wynagrodzenia zmiennego Zarządzającego za dany rok nie mogła przewyższać 50% rocznego wynagrodzenia podstawowego. Umowa nie zawierała jednocześnie żadnych zapisów o odpowiedzialności Zarządzającego wobec osób trzecich. Mimo to Zarządzający w toku obowiązywania umowy i pełnienia funkcji wystawiał comiesięczne faktury, powiększając umówione wynagrodzenie o wartość podatku VAT i tak wystawiane faktury doręczał Wnioskodawcy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty