08.11.2021 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 8 listopada 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.163.2021.2.RK

brak uznania przeniesienia własności udziałów w wykonaniu umowy powiernictwa za odrębną transakcję kontrolowaną.

INTERPRETACJA INDYWIDUAYNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1, art. 14r ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Zainteresowanych przedstawione we wniosku wspólnym z 1 czerwca 2021 r. (data wpływu 8 czerwca 2021 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od  osób prawnych zakresie braku uznania przeniesienia własności udziałów w wykonaniu Umowy powiernictwa jako odrębnej transakcji kontrolowanej, co do której może powstać obowiązek sporządzania lokalnej dokumentacji cen transferowych -jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

8 czerwca 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w  zakresie braku uznania przeniesienia własności udziałów w wykonaniu Umowy powiernictwa jako odrębnej transakcji kontrolowanej, co do której może powstać obowiązek sporządzania lokalnej dokumentacji cen transferowych.

We wniosku wspólnym złożonym przez:

- Zainteresowanego będącego stroną postępowania:

 X Sp. z o.o.

- Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania:

 Y S.A.

- dalej łącznie: Zainteresowani

przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Y S.A. (dalej: „Y” zawarł z X sp. z o.o. (dalej: „X”; dalej wspólnie: „Wnioskodawcy”) w dniu (…) umowę (dalej: „Umowa” lub „Umowa powiernictwa”), na mocy której Y zobowiązana była do powierzenia X kwoty do górnego limitu (…) PLN w celu nabycia przez X w swoim imieniu, lecz na rachunek Y 100% udziałów w kapitale zakładowym Z sp. z o.o. (dalej: „Z”) bezpośrednio od „K” spółka z o.o. lub za pośrednictwem innego podmiotu. Wskazana kwota miała zostać ponadto wykorzystana przez X na finansowanie działalności Z poprzez udzielenie pożyczek oraz podwyższenie kapitału zakładowego w Z. Przekazane środki finansowe miały zostać wykorzystane przez Z na nabycie prawa użytkowania wieczystego gruntu i prawa własności przedsiębiorstwa należącego do H S.A. w upadłości likwidacyjnej, dzierżawionego przez Z, a także do pokrywania kosztów prowadzenia działalności X. Środki finansowe wykorzystywane są przez X także m.in. w celu pokrywania kosztów wynagrodzeń doradców i ekspertów z zastrzeżeniem, że każdy wydatek pochodzący ze środków przekazanych przez Y zostanie uprzednio przez Y zaakceptowany.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne