Interpretacja indywidualna z dnia 29 marca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDSB1-1.4019.192.2021.2.MF
Brak obowiązku uiszczenia opłaty od środków spożywczych w przypadku sprzedaży wyprodukowanych przez Wnioskodawcę napojów podmiotom na ich własny użytek i w związku z prowadzoną przez nich działalnością gospodarczą.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w zakresie braku obowiązku uiszczenia opłaty od środków spożywczych w przypadku sprzedaży wyprodukowanych przez Państwa napojów podmiotom na ich własny użytek i w związku z prowadzoną przez nich działalnością gospodarczą jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
29 grudnia 2021 r. wpłynął Państwa wniosek z 15 grudnia 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy przepisów ustawy o zdrowiu publicznym, w zakresie opłaty od środków spożywczych. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 18 lutego 2022 r. (wpływ 24 lutego 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego (przedstawione ostatecznie w uzupełnieniu wniosku)
Wnioskodawca (dalej również: „Spółka”) prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Spółka jest producentem napojów bezalkoholowych; wód mineralnych i pozostałych wód w butelkach (PKD 11.07.Z). Prowadzona przez Spółkę sprzedaż jest sprzedażą zarówno hurtową jak i detaliczną. Spółka posiada obowiązek uiszczania opłaty od wprowadzonych na rynek krajowy napojów z dodatkiem cukrów; kofeiny lub tauryny, które kwalifikowane są jako napoje wskazane w art. 12a ust. 1 ustawy o zdrowiu publicznym. Kontrahenci Wnioskodawcy prowadzą sprzedaż zarówno detaliczną oraz jednocześnie detaliczną i hurtową napojów na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, są też tacy kontrahenci którzy nie prowadzą sprzedaży detalicznej oraz hurtowej napojów. Zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług klasyfikują się one w dziale 11. Charakter sprzedaży (czy jest to sprzedaż hurtowa czy detaliczna) wynika każdorazowo z sytuacji rynkowej, w szczególności popytu na napoje cukrowe i nie jest przez Spółkę przewidywalny. Możliwe zatem jest, że Spółka sprzedając napoje cukrowe sprzedaje je osobom fizycznym prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą, osobom prawnym czy też jednostkom organizacyjnym nieposiadającym osobowości prawnej, którym ustawa przyznaje zdolność prawną, na użytek własny i w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, która nie polega na sprzedaży detalicznej czy hurtowej napojów. Podmioty te, w tym osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, zapewniają swoim pracownikom dostęp do napoi w godzinach ich pracy. Sformułowanie na użytek własny i w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą należy czytać łącznie. Podmioty w ramach prowadzonych działalności gospodarczych nabywają od wnioskodawcy napoje, które przekazują nieodpłatnie swoim pracownikom. Z daleko idącej ostrożności Spółka będzie uzyskiwała od swoich kontrahentów odpowiednie oświadczenie potwierdzające faktyczny cel nabycia napojów.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty