Interpretacja indywidualna z dnia 4 maja 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.95.2022.1.MC
Uprawnienie do obniżenia podstawy opodatkowania i wykazania faktur korygujących in minus wystawionych z powodu błędnych kwot na fakturze pierwotnej w okresie, w którym zostały wystawione ww. faktury korygujące.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
8 lutego 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 4 lutego 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy uprawnienia do obniżenia podstawy opodatkowania i wykazania faktur korygujących in minus wystawionych z powodu błędnych kwot na fakturze pierwotnej w okresie, w którym zostały wystawione ww. faktury korygujące. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
… [„Spółka”, „Wnioskodawca”] jest spółką akcyjną, czynnym podatnikiem VAT. Spółka prowadzi działalność przede wszystkim w zakresie leasingu oraz udzielania pożyczek.
Spółka, jako leasingodawca (finansujący), zawiera z klientami, jako leasingobiorcami (korzystającymi), umowy leasingu, na podstawie których oddaje im na uzgodniony czas do odpłatnego używania albo używania i pobierania pożytków środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne podlegające amortyzacji, nabyte w tym celu przez Spółkę i będące jej własnością przez okres trwania umowy leasingu. Z tytułu świadczenia usługi leasingu Spółce przysługuje wynagrodzenie w postaci okresowych opłat leasingowych.
Okresowe opłaty leasingowe składają się z tzw. części kapitałowej oraz tzw. części odsetkowej. Część kapitałowa stanowi spłatę wartości początkowej przedmiotu leasingu, natomiast część odsetkowa tej opłaty dotyczy kosztów finansowania. Zgodnie z postanowieniami niektórych zawieranych przez Spółkę umów leasingu, wysokość części odsetkowej okresowych opłat leasingowych może ulegać zmianie w trakcie trwania umowy leasingu np. w związku ze zmianą tzw. wskaźnika refinansowania, czyli kosztów pozyskania przez Spółkę finansowania na rynku, powyżej kosztów wynikających z wysokości stóp referencyjnych, takich jak np. ....
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty