Interpretacja indywidualna z dnia 24 marca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.37.2022.2.HW
Prawa i terminu odliczenia podatku naliczonego z duplikatów faktur.
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług w zakresie prawa i terminu odliczenia podatku naliczonego z duplikatów faktur – jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
19 stycznia 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 19 stycznia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie prawa i terminu odliczenia podatku naliczonego z duplikatów faktur. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 2 marca 2022 r. (wpływ 2 marca 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca jest przedsiębiorcą prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą pod firmą (…), pod adresem (...), zarejestrowaną w CEiDG pod numerem NIP (…), numerem REGON (…), pod kodami PKD: (…). Wykonywanie działalności gospodarczej Wnioskodawca rozpoczął w dniu 6 czerwca 2019 r. Wnioskodawca złożył zgłoszenie rejestracyjne VAT-R i od czerwca 2019 r. jest czynnym, zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Podatek od towarów i usług Zainteresowany rozlicza w okresach miesięcznych. Systematyzując kategorię podstawowych rodzajów prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności według skali osiąganych przychodów, podstawowym rodzajem wykonywanej działalności jest: projektowanie sieci światłowodowych oraz ich budowa, instalacja oraz integracja aktywnych urządzeń typu routery i switche, tworzenie oprogramowania dla funkcjonowania sieci światłowodowych. Odbiorcami powyższych usług są różne podmioty gospodarcze. Usługi o charakterze ciągłym Wnioskodawca świadczy na rzecz firmy Y NIP (…), z siedzibą (…). Świadczone usługi polegają na doradztwie w zakresie organizacji i optymalizacji procesów biznesowych dotyczących obszarów związanych z uruchamianiem nowych klientów, utrzymywaniem i serwisowaniem sieci, procesem usuwania usterek i awarii, podłączaniem i aktywacją klientów (…). Usługi te Wnioskodawca świadczy na podstawie umowy o współpracy zawartej z firmą Y w dniu 10 czerwca 2019 r. zmienionej Aneksem z dnia 1 sierpnia 2019 r. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej od lipca 2019 r. Wnioskodawca uzyskiwał również przychody z wynajmu domu jednorodzinnego położonego w (…), świadcząc usługi krótkotrwałego zakwaterowania. Od osiąganych przychodów z usług wynajmu krótkoterminowego rozliczał podatek należny według stawki VAT 8%. Nieruchomość będąca przedmiotem wynajmu do dnia 13 maja 2020 r. nie była wprowadzona do ewidencji środków trwałych firmy Wnioskodawcy. Była to inwestycja w toku, dla której Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego decyzją znak (…) wydaną dnia (…). udzielił Panu (…) pozwolenia na użytkowanie. Obiekt został przez Zainteresowanego udostępniony wynajmującym od dnia 1 lipca 2019 r. Przedmiotem wynajmu jest dwukondygnacyjny budynek mieszkalny jednorodzinny w zabudowie szeregowej położony w (…). Przedmiotową nieruchomość Wnioskodawca nabył w dniu (…) na podstawie aktu notarialnego (…) za cenę (…) zł. W § 4 aktu notarialnego opisano, że nabycie nastąpiło na współwłasność małżeńską oraz, że nabycia dokonano w ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej pod firmą (…). W skład wprowadzanej do ewidencji środków trwałych firmy Zainteresowanego nieruchomości położonej w (…) wchodzi:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty