Interpretacja indywidualna z dnia 23 marca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.68.2022.1.HW
Ustalenie, czy opłacane w imieniu Kupującego koszty przesyłki zakupionego towaru powinny być uwzględniane przy obliczaniu limitu zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia, czy opłacane w imieniu Kupującego koszty przesyłki zakupionego towaru powinny być uwzględniane przy obliczaniu limitu zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
28 stycznia 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 28 stycznia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia, czy opłacane w imieniu Kupującego koszty przesyłki zakupionego towaru powinny być uwzględniane przy obliczaniu limitu zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca rozpoczął w styczniu 2022 r. jednoosobową działalność gospodarczą, produkuje (...), sprzedaż planuje rozpocząć około marca/kwietnia 2022 r. Zainteresowany sprzedaż planuje wyłącznie przez Internet. Jako formę opodatkowania Wnioskodawca wybrał ryczał ewidencjonowany. W regulaminie prowadzonej sprzedaży (wysyłkowej) towarów zostanie wyraźnie zastrzeżone, że kupujący automatycznie udziela podatnikowi pełnomocnictwa na jednorazowe zawarcie umowy, z firmą kurierską lub z Pocztą Polską realizującą odpłatną dostawę zamówionych towarów, na nadanie przesyłki w imieniu i na rzecz kupującego. Wnioskodawca nie jest płatnikiem podatku VAT, korzysta ze zwolnienia z art. 113 ust. 1 ustawy o VAT. Faktury kosztowe, które będzie otrzymywać za przesyłki nie będą stanowiły kosztów przy ryczałcie. Gdyby Wnioskodawca miał podnieść przychód o kwotę kosztów przesyłki musiałby zapłacić od tych kosztów podatek ryczałtowy, co wypacza ekonomiczny sens zwrotu kosztów przesyłki, która opiera się na przepisie art. 95 § 1 i 2 Kodeksu cywilnego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty