Interpretacja indywidualna z dnia 18 marca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.20.2022.1.KS
uznanie podatku akcyzowego za element podstawy opodatkowania
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
19 stycznia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 10 stycznia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy uznania podatku akcyzowego za element podstawy opodatkowania.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
A. Spółka z o. o. (dalej: Spółka, Wnioskodawca) jest osobą prawną, polskim rezydentem podatkowym dla celów podatku dochodowego od osób prawnych i czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (VAT).
Działalność gospodarcza Spółki obejmuje przede wszystkim świadczenie usług leasingu. Spółka świadcząc usługi leasingu występuje w roli finansującego (leasingodawcy) i w związku z tym obciąża swoich klientów - korzystających (leasingobiorców) kosztami opłat, podatków, a także dodatkowych świadczeń związanych z przedmiotem leasingu. Dodatkowe obciążenia bardzo często wynikają z opłat publicznoprawnych, do ponoszenia których zobowiązany jest Wnioskodawca jako właściciel przedmiotu umowy leasingu np.:
‒ w przypadku nieruchomości opłaty te obejmują podatek od nieruchomości,
‒ w przypadku pojazdów objętych podatkiem od środków transportu - ten podatek,
‒ w przypadku pojazdów ogółem - opłaty związane z rejestracją pojazdów, wydaniem dodatkowych dokumentów (np. kart pojazdów lub spersonalizowanych tablic rejestracyjnych), a także podatek akcyzowy, w przypadku gdy Spółka jest jego podatnikiem.
W związku ze zmianą od 1 lipca 2021 r. przepisów ustawy z 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 772 ze zm.; dalej: AKCu), tj. od kiedy do AKCu wprowadzone zostały nowe czynności opodatkowane akcyzą, Spółka będzie zobowiązana do zapłaty podatku akcyzowego m.in. w przypadku, gdy będąc właścicielem zarejestrowanego samochodu, innego niż samochód osobowy, dokona (zleci dokonanie) w nim zmian konstrukcyjnych, które spowodują zmianę rodzaju tego samochodu na samochód osobowy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty