Interpretacja indywidualna z dnia 18 lutego 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.810.2021.4.WH
prawa do odliczenia podatku od towarów i usług w związku z zaniechaniem inwestycji oraz korekty podatku od towarów i usług
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe w części dotyczącej prawa do odliczenia podatku naliczonego i nieprawidłowe w części dotyczącej braku obowiązku dokonania korekty.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
19 listopada 2021 r. wpłynął Państwa wniosek z 18 listopada 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy prawa do odliczenia podatku od towarów i usług w związku z zaniechaniem inwestycji oraz korekty podatku od towarów i usług. Wniosek uzupełniony został pismem z 1 lutego 2022 r. (data wpływu 7 lutego 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
A. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w (...) (dalej zwana Wnioskodawcą) jest czynnym podatnikiem VAT. We wrześniu 2020 r. została rozpoczęta inwestycja do budowy instalacji fotowoltaicznej o mocy do 50 kWp (dalej Inwestycja). Inwestycja została wprowadzona do ewidencji środków trwałych w budowie. Inwestycja miała być wykorzystywana do Państwa działalności opodatkowanej.
Inwestycja miała zakończyć się w październiku 2021 r. Jej celem było obniżenie kosztów zakupu energii elektrycznej na Państwa potrzeby własne.
Na koniec 2020 r. została przeprowadzona inwentaryzacja środków trwałych w drodze weryfikacji, poprzez porównanie wartości z danymi ksiąg rachunkowych, które wskazywały na zaawansowanie robót. W ramach Inwestycji przygotowano dokumentację projektowo-kosztorysową.
W 2021 r. przystąpili i przygotowali Państwo projekt o dofinansowanie w ramach środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska Gospodarki Wodnej z programu Ciepłownictwo Powiatowe o nazwie „Poprawa efektywności energetycznej (...) Sp. z o.o.” (dalej projekt). W ramach Projektu konieczne było przygotowanie nowej dokumentacji do budowy instalacji fotowoltaicznej o większej mocy około 150 kWp, bowiem dokumentacja projektowo-kosztorysowa przygotowana na potrzeby Inwestycji nie mogła być wykorzystana przy Projekcie, z uwagi na aspekty techniczne dotyczące inwestycji będącej przedmiotem Projektu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty