Interpretacja indywidualna z dnia 10 stycznia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-1.4012.776.2021.1.PS
brak prawa do odliczenia podatku VAT w związku z realizacją przedsięwzięcia - usuwanie azbestu
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
24 grudnia 2021 r. wpłynął Państwa wniosek z 22 grudnia 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy braku prawa do odliczenia podatku VAT w związku z realizacją przedsięwzięcia pn. „(…)”.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Powiat jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT. Powiat będąc jednostką samorządu terytorialnego realizuje zadania publiczne o charakterze ponadgminnym wynikające z art. 4 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (tekst jedn.: Dz. U. z 2020 r. poz. 920 ze zm.; dalej: ustawa o samorządzie powiatowym). Powiat wykonuje określone przedmiotową ustawą zadania publiczne w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność. Powiat wykonuje zadania publiczne o charakterze ponadgminnym m.in. w zakresie ochrony środowiska i przyrody wskazane w art. 4 ust. 1 pkt 13 ustawy o samorządzie powiatowym.
W dwóch etapach w latach 2021 i 2022 Powiat realizuje przedsięwzięcie pod nazwą „(…)”. Realizując wymienione zadania publiczne Powiat występuje w charakterze organu władzy publicznej, a nie jako podatnik VAT, bowiem nie realizuje tych zadań na rzecz wspólnoty lokalnej na podstawie umów cywilnoprawnych, które wiązałyby się z pobieraniem wynagrodzenia przez Powiat w zamian za korzystanie z określonych efektów działania Powiatu.
Działania związane z realizacją zadania polegają na zabezpieczeniu odbieranych wyrobów zawierających azbest, transporcie do zakładu utylizacji ich unieszkodliwieniu oraz demontażu wyrobów zawierających azbest; transporcie do zakładu utylizacji i ich unieszkodliwieniu. Powiat dokonuje demontażu azbestu z budynków będących własnością osób fizycznych (wnioskodawców o realizację ww. usługi). Celem przedsięwzięcia jest usunięcie z terenu Powiatu azbestu w łącznej ilości ok. 168,32 Mg oraz unieszkodliwieniu go na uprawnionym składowisku odpadów. Realizacja przedsięwzięcia ograniczy niewłaściwe magazynowanie odpadów zawierających azbest w miejscach do tego nieprzeznaczonych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty