Interpretacja indywidualna z dnia 7 stycznia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.862.2021.4.ICz
Czy na gruncie przepisów ustawy o VAT w odniesieniu do przedstawionego zdarzenia, dla pojazdu samochodowego, który stanowił towar handlowy przysługiwało pełne odliczenie podatku VAT od zakupu?
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
1 października 2021 r. wpłynął Pana wniosek z 28 września 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. podatku od towarów i usług w zakresie prawa do pełnego odliczenia podatku VAT od zakupu pojazdu samochodowego, który stanowił towar handlowy.
Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 9 grudnia 2021 r. (wpływu 10 grudnia 2021 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca jest podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą w sektorze Restauracje i inne stale placówki gastronomiczne (kod PKD 56.10.A), jako podatnik VAT czynny, dokonując sprzedaży opodatkowanej.
Nie jest prowadzona działalność w zakresie handlu samochodami osobowymi.
W związku z zakończeniem umowy najmu samochodu osobowego o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony, ww. samochód został zakupiony w miesiącu sierpień 2021 (26-08-2021 r.) w celu dalszej odsprzedaży jako towar handlowy.
VAT z ww. towaru handlowego został w 50 % odliczony (86a ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT), jak również w koszt działalności została ujęta wartość 75% wartości zakupu. Samochód ten nie został wprowadzony do ewidencji środków trwałych (planowany okres używania krótszy niż jeden rok).
W kolejnym miesiącu tj. wrześniu 2021 r., a więc dokładnie miesiąc po zakupie samochód został sprzedany i VAT w 100% zostanie odprowadzony do Urzędu Skarbowego.
Od dnia zakupu do dnia sprzedaży samochód nie był wykorzystywany na potrzeby działalności gospodarczej, ani nie służył celom prywatnym, ani służbowym podatnika, ani jego pracownikom. Ww. samochód osobowy oczekiwał na potencjalnego nabywcę. Nie była prowadzona przez Wnioskodawcę ewidencja przebiegu pojazdu oraz nie była złożona informacja do Urzędu Skarbowego VAT-26, jak również nie był prowadzony regulamin użytkowania pojazdu, ponieważ samochód został zakupiony w celu dalszej odsprzedaży (art. 86a ust. 5 pkt 1 lit. a ustawy o VAT) i nie był eksploatowany od dnia zakupu do dnia sprzedaży nowemu nabywcy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty