Interpretacja indywidualna z dnia 31 grudnia 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.729.2021.4.AS
1. Czy przychody osiągane z umowy licencyjnej do programu komputerowego stanowią przychód niebędący przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej w myśl art. 5b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych? 2. Czy Wnioskodawca może stosować 50% koszty uzyskania dochodu w pierwszym roku i dla pierwszej firmy dla której udziela licencji do programu w myśl art. 22 ust. 9 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
28 września 2021 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług oraz podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów z umowy licencyjnej. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 16 grudnia 2021 r. (wpływ 16 grudnia 2021 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Prowadzi Pan jednoosobową pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie: 68.20.Z - Wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi oraz 71.12.Z - Działalność w zakresie inżynierii i związane z nią doradztwo techniczne, którą wykonuje w oparciu o umowę o świadczenie usług określającą zakres, warunki wykonywania oraz wysokość wynagrodzenia. Forma opodatkowania działalności to zasady ogólne oraz płatnik czynny VAT. Za usługi w ramach działalności gospodarczej wystawia Pan fakturę VAT – jest czynnym płatnikiem VAT, działalność opodatkowana na zasadach ogólnych. Do prowadzonej działalności gospodarczej nie zalicza Pan żadnych innych czynności, ani nie zostały zgłoszone żadne inne klasyfikacje działalności.
Dodatkowo, dla firmy z którą Pan współpracuje, stworzył Pan program komputerowy (w myśl art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, t.j. Dz.U. z 2021 r., poz. 1062), który jest samodzielnym dziełem. Jest Pan twórcą w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych i stanowi on utwór w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty