Interpretacja indywidualna z dnia 30 grudnia 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-3.4012.542.2021.1.KS
Opodatkowanie sprzedaży działek.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
5 listopada 2021 r. wpłynął Państwa wniosek z 3 listopada 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy opodatkowania sprzedaży działek oznaczonych numerami 1/12, 1/13, 1/14, 1/16. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest właścicielem nieruchomości o powierzchni (…) ha, dla której Sąd Rejonowy prowadzi księgę wieczystą pod numerem (…). Nieruchomość została nabyta od J. R oraz K w dniu 2 września 2005 roku na podstawie aktu notarialnego. Na mocy ww. aktu notarialnego właścicielami nieruchomości stał się Wnioskodawca w udziale 6/8, Ł w udziale wynoszącym 1/8 oraz JJ w udziale wynoszącym 1/8. Wobec powyższego nabycie nieruchomości gruntowej, będącej przedmiotem planowanej sprzedaży nie nastąpiło w ramach czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT. W związku z tym, Wnioskodawca nie obniżył kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu nieruchomości.
Na skutek zniesienia współwłasności na podstawie umowy zniesienia współwłasności sporządzonej dnia 15 czerwca 2012 roku wyłącznym właścicielem nieruchomości został Wnioskodawca. W efekcie ww. czynności Ł oraz JJ otrzymali dodatkowe udziały w działkach oznaczonych numerami od 1/1 do 1/11, natomiast Wnioskodawca otrzymał na wyłączną własność działki oznaczone numerami 1/12, 1/13, 1/14 oraz 1/16. Na marginesie wskazać należy, że działka oznaczona numerem 1/15 została przekazana na rzecz Gminy celem poszerzenia ul. (…).
Wnioskodawca nabywając przedmiotową nieruchomość zakładał, iż powstanie tam wytwórnia farmaceutyczno-kosmetyczna wraz z magazynami handlowymi. W momencie nabywania nieruchomości w 2005 roku nieruchomość była objęta tzw. uproszczonym planem zagospodarowania przestrzennego terenu. Wnioskodawca jest w posiadaniu decyzji Naczelnika Gminy wydanej w 1984 roku z udzieleniem pozwolenia na odbudowę i rozbudowę kurnika (który znajdował się wówczas na przedmiotowej nieruchomości) po pożarze, wydanej na rzecz Pani M na obejmujący obszar całej działki 1. Zaznaczyć należy, że w czasie nabycia nieruchomości funkcjonował tzw. „uproszczony plan zagospodarowania przestrzennego gminy”, który nie przewidywał na tej działce zabudowy mieszkalnej. Nowy plan zagospodarowania przestrzennego terenu został uchwalony w 2009 roku, z którego wynikało, że teren rzeczonej nieruchomości zostanie objęty zabudową MN/U. Z uwagi na negatywne podejście organów samorządowych do zrealizowania tam inwestycji o charakterze produkcyjnym oraz wobec uchwalenia w 2009 r. przestrzennego planu zagospodarowania terenu, ostatecznie Wnioskodawca nigdy nie zaczął realizować zamierzonego projektu. W konsekwencji nieruchomość w roku 2011 została podzielona na 16 mniejszych działek oznaczonych numerami od 1/1 do 1/16. Przedmiotowy podział działek nastąpił z inicjatywy potencjalnego nabywcy firmy A sp. z o.o., co zostało również ujęte jako warunek zawarcia umowy przedwstępnej sprzedaży nieruchomości (akt notarialny z dnia 22 grudnia 2010 roku zawarty przed notariuszem. Firma A sp. z o.o. planowała kupić całą działkę oznaczoną numerem 1 na poczet zabudowy MN/U, a warunkiem było uzyskanie zgody na podział nieruchomości. Ze względu na załamanie rynku nieruchomości firma A sp. z o.o. wycofała się z zakupu, niemniej podział działek został przeprowadzony.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty