Interpretacja indywidualna z dnia 30 grudnia 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-3.4012.647.2021.2.DS
Wnioskodawca ma uprawnienie do odliczenia podatku naliczonego z faktury dokumentującej przeniesienie praw i obowiązków z umowy rezerwacyjnej na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy, pod warunkiem niezaistnienia przesłanek negatywnych wskazanych w art. 88 ustawy.Odsprzedaż Spółce z o.o. zakupionych przez Sp. jawną usług, jest niezbędna dla prawidłowej realizacji usługi głównej - czyli przeniesienia praw i obowiązków z umowy cesji. Tym samym stanowi element tej usługi i podlega opodatkowaniu na zasadach analogicznych dla cesji praw i obowiązków wynikających z umowy.
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku towarów i usług jest :
- nieprawidłowe w części dotyczącej uznania cesji praw i obowiązków za podlegającą opodatkowaniu dostawę towarów,
- prawidłowe w części dotyczącej prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktury dokumentującej przeniesienie praw i obowiązków wynikających z umowy rezerwacyjnej, oraz
- nieprawidłowe w części dotyczącej uznania za odrębne świadczenia, odsprzedaży usług przez Pierwotnego nabywcę i przeniesienia praw i obowiązków z umowy cesji.
Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej
21 września 2021 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych cesji praw i obowiązków z umowy rezerwacyjnej. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 4 grudnia 2021 r. (wpływ 10 grudnia 2021 r.).
Treść wniosku wspólnego jest następująca:
Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem
1) Zainteresowany będący stroną postępowania:
X. Sp. z o.o.
2) Zainteresowany niebędący stroną postępowania:
Y. Sp. jawna
Opis stanu faktycznego
X. Sp. z o.o., dalej także „Wnioskodawca” „Cesjonariusz”, „Sp. z o.o.” jest podatnikiem VAT czynnym zajmującym się działalnością developerską, podobnie jak powiązany z nim podmiot Y Sp. jawna, dalej także „Zainteresowany” „Cedent”,” Pierwotny nabywca”, „Sp. jawna”.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty