22.12.2021 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 22 grudnia 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-2.4012.542.2021.1.DS

W związku z różnicą (stratą) w transportowanej ilości towarów, Wnioskodawczyni nie dokonuje opodatkowanej podatkiem od towarów i usług dostawy towarów lub świadczenia usług.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

21 października 2021 r. wpłynął Pani wniosek z 21 października 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy opodatkowania podatkiem VAT różnicy w ilości towarów. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Świadczy Pani usługę spedycyjną dla Kontrahenta, który zamówił u Pani dostarczenie towaru ((…)) (nie jest Pani właścicielem tego towaru, ma go Pani tylko przewieźć) z punktu A do punktu B.

W punkcie A i B towar jest ważony. Zdarza się, że wynik ważenia towaru w punkcie A (załadunku) i w punkcie B (dostarczenia towaru) jest różny. Różnica ta przeważnie jest niekorzystna dla Pani jako wykonującego usługę spedycyjną, tj. waga znajdująca się podczas załadunku (punkt A) wskazuje wagę wyższą niż w momencie rozładunku (w punkcie B).

Różnica nie jest zaniedbaniem pracownika podczas transportu. Różnica – strata w dostarczanej ilości towaru, powstaje w toku normalnego i racjonalnego działania i stanowi w Pani odczuciu ubytki naturalne, czyli takie straty, których nie da się uniknąć, a zmniejszają ilość składnika majątku. Strata w towarze ma charakter losowy i nie jest wynikiem świadomego działania.

Różnicą w wadze Kontrahent, który zamawia u Pani usługę spedycyjną, obciąża Panią wystawiając notę obciążeniową, a Pani obciąża swojego Podwykonawcę również notą obciążeniową o tej samej wartości. Wystawiona nota (zarówno ta, którą Pani otrzymuje, jak i ta, którą Pani wystawia dalej) ma na celu wyłącznie wyrównanie poniesionych strat w towarze, tj. stanowi ekwiwalent do wielkości poniesionej straty w towarze.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne