Interpretacja indywidualna z dnia 10 grudnia 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-3.4012.459.2021.2.MR
Wskazanie, czy sprzedaż domów mobilnych na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej mających miejsce zamieszkania na terenie Niemiec, stanowi wewnątrzwspólnotową dostawę towarów na odległość.
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
7 października 2021 r. wpłynął Pani wniosek z 30 września 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie wskazania, czy sprzedaż domów mobilnych na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej mających miejsce zamieszkania na terenie Niemiec, stanowi wewnątrzwspólnotową dostawę towarów na odległość.
Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 29 listopada 2021 r. (wpływ 1 grudnia 2021 r.) o doprecyzowanie opisu sprawy, przeformułowanie pytania oznaczonego we wniosku nr 3 oraz o własne stanowisko odnośnie przeformułowanego pytania.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawczyni prowadząca indywidualną działalność gospodarczą, jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Wnioskodawczyni rozpoczęła sprzedaż domów mobilnych (inaczej modułowych) całorocznych, o łącznej powierzchni nieprzekraczającej 150 m2. W realizowanych transakcjach Wnioskodawczyni dokonuje zakupu domku mobilnego u producenta Firmy A, mającego siedzibę na terenie RP, a następnie sprzedaje dom na rzecz klientów krajowych oraz z Niemiec. W przypadku sprzedaży na rzecz klientów zagranicznych nabywcami są również osoby prywatne nieprowadzące działalności gospodarczej i sprzedaż na rzecz tej grupy osób stanowi większość transakcji zagranicznych.
Zgodnie z prawem budowalnym domki modułowe nie wymagają żadnego pozwolenia na budowę oraz zgłoszenia budowy. Sprzedawane domy mobilne po wyprodukowaniu są kompletne, posiadają okna, drzwi oraz niezbędne instalacje elektryczne, wodne, grzewcze i kanalizacyjne. Po zakończonym etapie produkcyjnym Firma A dostarcza dom modułowy bezpośrednio na działkę klienta Wnioskodawczyni i stawia na przygotowanej przez tego klienta tafli betonowej, będącej utwardzeniem terenu. Dom mobilny zostaje przyklejony do wylanej tafli betonu za pomocą specjalnego kleju. W celu rozpoczęcia użytkowania takiego domu nie jest konieczne wykonanie żadnych dodatkowych czynności montażowych, ponieważ towar w momencie dostarczenia jest kompletny i wymaga jedynie posadowienia na stabilnym i utwardzonym gruncie. Instalacje elektryczne, wodne i kanalizacyjne domu modułowego wymagają jedynie podłączenia do instalacji na działce (polega to wyłącznie na połączeniu kabla oraz rur).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty