Interpretacja indywidualna z dnia 8 grudnia 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.442.2021.1.AW
Dokonanie przez Wnioskodawcę darowizny na rzecz fundacji lub stowarzyszeń prowadzących działalność gospodarczą nie będzie uprawniało do odliczenia takiej darowizny od podstawy opodatkowania zgodnie z art. 18 ust. 1 pkt 1 updop.
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
14 września 2021 r. wpłynął Państwa wniosek z 8 września 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia, czy dokonanie przez Wnioskodawcę darowizny na cele określone w art. 4 u.d.p.p.w. na rzecz opisanych (i) fundacji lub (ii) stowarzyszenia będzie uprawniało Wnioskodawcę do odliczenia takiej darowizny od podstawy opodatkowania zgodnie z art. 18 ust. 1 pkt 1 u.p.d.o.p.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest przedsiębiorcą. Realizując zasady tzw. Społecznej Odpowiedzialności Biznesu, Wnioskodawca dokonuje od czasu do czasu darowizn na cele określone w art. 4 ustawy poz. 1057 ze zm.) [dalej: „u.d.p.p.w.”], organizacjom, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 u.d.p.p.w., w tym fundacjom oraz stowarzyszeniom (np. Ochotniczym Strażom Pożarnym). W przyszłości może się zdarzyć przypadek, że Wnioskodawca dokona darowizny na ww. cele na rzecz fundacji lub stowarzyszenia, która/które obok wpisu do Rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz samodzielnych publicznych ZOZ-ów Krajowego Rejestru Sądowego [dalej: „Rejestr stowarzyszeń i fundacji], będzie też równolegle posiadała/posiadało wpis do Rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego [dalej: „Rejestr przedsiębiorców”]. Przy czym działalność gospodarcza prowadzona przez taką fundację lub stowarzyszenie będzie działalnością inną niż ta polegająca na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali, lub handlu tymi wyrobami.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty