Interpretacja indywidualna z dnia 7 grudnia 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4011.157.2021.2.PP
Opodatkowanie dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatku (IP Box).
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osoób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
8 października 2021 r. wpłynął Pana wniosek z 8 października 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatku (IP Box). Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 1 grudnia 2021 r. (wpływ 1 grudnia 2021 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca od (…) r. prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą zarejestrowaną w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, której przedmiotem jest działalność związana z wytwarzaniem oprogramowania. Wnioskodawca posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy w świetle art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U.2020.1426 t.j z późn. zm). Wnioskodawca rozlicza się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, stosując stawkę 19% (podatek liniowy).
Wnioskodawca świadczy usługi programistyczne w oparciu o zawartą umowę na świadczenie usług z firma (...) z siedzibą w (...). Na podstawie zapisów umownych wnioskodawca przenosi na spółkę całość autorskich praw majątkowych w zamian za wynagrodzenie.
Wnioskodawca w trakcie wykonywanych prac zajmował się tworzeniem oprogramowania w języku programowania S. Wynikiem działalności programisty jest wytworzenie innowacyjnego oprogramowania będących składowymi aplikacji tworzonej od podstaw aplikacji bankowej a także wytworzenie kodu programistycznego innowacyjnego programów o nazwie D. i D.V., czyli oprogramowaniem zarządzania procesem (…). Wnioskodawca w trakcie tworzenia kodu programistycznego wytwarza zaawansowane i zastrzeżone prawnie algorytmy (…). Tworzone przez wnioskodawcę oprogramowanie wyróżnia zastosowanie wypracowanych algorytmów filtrująco – przetwarzających. W trakcie prac nad aplikacją wykonywano wiele testów wykonalności, gdyż zastosowane rozwiązania nie posiadały odpowiedników funkcjonujących na rynku. Przychód z poszczególnych projektów będzie wykazany i przyporządkowany do odpowiedniego prawa własności intelektualnej. Oprogramowanie, które tworzy Wnioskodawca powstaje w wyniku jego indywidualnej pracy opierającej się na tworzeniu, rozwijaniu, a także ulepszaniu kodu źródłowego. Aby kod źródłowy spełniał indywidualne potrzeby Zamawiającego, musi być każdorazowo opracowany w inny sposób. Każdy kod źródłowy należy ocenić jako unikatowy, będący efektem kreatywnego procesu myślowego Wnioskodawcy. Zatem, stworzone, ulepszone i rozwijane przez Wnioskodawcę oprogramowanie stanowi przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze (wyraz własnej twórczości intelektualnej).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty