Interpretacja indywidualna z dnia 4 listopada 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.715.2021.1.MK
uznanie przedmiotu aportu za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT oraz wyłączenia ww. czynności z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r., poz. 1540, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 9 września 2021 r. (data wpływu), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania przedmiotu aportu za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT oraz wyłączenia ww. czynności z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy – jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
9 września 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania przedmiotu aportu za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT oraz wyłączenia ww. czynności z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawczyni jest czynnym podatnikiem VAT prowadzącą indywidualną działalność gospodarczą na podstawie wpisu do CEiDG. W ramach tej działalności prowadzonej poza nazwą ..., Wnioskodawczyni zajmuje się przede wszystkim sprzedażą hurtową wyrobów chemicznych. Dla tej aktywności biznesowej prowadzone są księgi rachunkowe zgodnie z ustawą o rachunkowości. Na odpowiednich analitycznych kontach księgowych ujęte są oddzielnie dla poszczególnych rodzajów ww. działalności zdarzenia gospodarcze, pozwalając właścicielce podejmować skuteczne decyzje finansowe. W związku z dużym zmęczeniem wieloletnim prowadzeniem własnego biznesu, Wnioskodawczyni zdecydowała się na stopniowe wyciszanie intensywnej działalności gospodarczej poprzez wniesienie do spółki kapitałowej zorganizowanej części przedsiębiorstwa w postaci aportu niepieniężnego. Wnioskodawczyni planuje więc pozostawienie sobie dochodów pasywnych czyli dochodów wyłącznie z dzierżawy i najmu własnych nieruchomości, a pozostałą część pracującego majątku firmy wnieść jako aport do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Aktualnie działalność prowadzona jest w ... (gm. ...) przy ulicy ..., gdzie znajduje się hala magazynowa oraz biuro. Powyższa nieruchomość jest wyłączną własnością Wnioskodawczyni. Firma zatrudnia kilka osób w większości na zasadzie umowy o pracę.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty