Interpretacja indywidualna z dnia 4 października 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.428.2021.2.AM
przechowywanie otrzymywanych i wystawianych przez Wnioskodawcę faktur i innych dokumentów księgowych wyłącznie w formie elektronicznej oraz prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, wynikającego z tak przechowywanych dokumentów księgowych
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r., poz. 1540 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 3 czerwca 2021 r. (data wpływu 9 czerwca 2021 r.), uzupełnionym pismem z 15 września 2021 r. (data wpływu 29 września 2021 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie przechowywania otrzymywanych i wystawianych przez Wnioskodawcę faktur i innych dokumentów księgowych wyłącznie w formie elektronicznej oraz prawa do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, wynikającego z tak przechowywanych dokumentów księgowych – jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 9 czerwca 2021 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie przechowywania otrzymywanych i wystawianych przez Wnioskodawcę faktur i innych dokumentów księgowych wyłącznie w formie elektronicznej oraz prawa do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, wynikającego z tak przechowywanych faktur zakupowych i innych dokumentów, a także podatku dochodowego od osób prawnych, podatku dochodowego od osób fizycznych i Ordynacji podatkowej.
Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem z 15 września 2021 r. o doprecyzowanie opisu sprawy, pytań oraz własnego stanowiska.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku).
Wnioskodawca ma siedzibę oraz miejsce zarządu na terenie Polski oraz jest polskim rezydentem podatkowym. Wnioskodawca – jako spółka z o.o. – jest przedsiębiorcą, o którym mowa w art. 76a ust. 3 ustawy o rachunkowości – tj. przez przedsiębiorcę prowadzącym działalność gospodarczą w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych zgodnie z art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2018 r. poz. 395, z późn. zm.) („ustawa o rachunkowości”) dla swoich klientów (dokumenty klientów nie są jednak przedmiotem wniosku). Wnioskodawca ponadto samodzielnie prowadzi własne księgi rachunkowe zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty