Interpretacja indywidualna z dnia 13 września 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.517.2021.1.WH
prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur wystawionych przez Kontrahenta
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 9 lipca 2021 r. (data wpływu 13 lipca 2021 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur wystawionych przez Kontrahenta - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
13 lipca 2021 r. wpłynął do tut. Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur wystawionych przez Kontrahenta.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe:
A.S.A. (dalej: „Wnioskodawca", „Spółka") jest spółką z siedzibą na terytorium Polski, zarejestrowaną w Polsce jako czynny podatnik podatku od towarów i usług.
Na podstawie zawartej umowy o świadczenie usług (dalej: „Umowa”) Spółka świadczy na rzecz przewoźnika kolejowego (dalej: „Kontrahent”) usługi, w ramach których jest zobowiązana m.in. do następujących świadczeń: (…)
W celu należytego wykonania usług określonych w Umowie Spółka jest zobowiązana do zapewnienia wykwalifikowanego personelu, który przebywa w pociągach i zapewnia wykonywanie usług określonych w Umowie, na trasach przejazdu które są obsługiwane przez Kontrahenta. Zgodnie z Umową, w celu obsługi wagonu lub grupy wagonów, Spółka jest zobowiązana do zapewnienia każdorazowo takiej liczby osób, aby jedna osoba dedykowana była do obsługi nie więcej niż dwóch wagonów. W celu wykonania obowiązków wynikających z Umowy, personel Spółki jest zobowiązany do przebywania w pociągu przez cały okres jego przejazdu (który trwa z reguły od kilku do nawet kilkunastu godzin). Przejazdy są odbywane o różnych porach, również w godzinach nocnych. Ze względu na charakter czynności związanych z wykonywaniem Umowy, pracownicy Spółki nie wykonują swoich obowiązków wynikających z Umowy przez cały okres przebywania w pociągu. Przedmiotowe czynności są wykonywane w określonych odstępach czasu, podczas których pracownicy Spółki oczekują na podjęcie tych czynności.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty