13.08.2021 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 13 sierpnia 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4014.167.2021.1.MM

Skutki podatkowe wystąpienia korekty cen udziałów (akcji) wynikającej z zastosowanego mechanizmu korekty ceny nabycia.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm.) – Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 9 czerwca 2021 r. (data wpływu 15 czerwca 2021 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych wystąpienia korekty cen nabycia udziałów (akcji) – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 czerwca 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych wystąpienia korekty cen nabycia udziałów (akcji).

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest przedsiębiorcą działającym głównie w szeroko rozumianym sektorze … . Jest on jedynym bądź większościowym udziałowcem lub akcjonariuszem wielu spółek zależnych, które wraz z nim składają się na Grupę Kapitałową X. Wnioskodawca od czasu do czasu podejmuje decyzje o poszerzeniu swojej Grupy Kapitałowej o nowe spółki. W tym celu nabywa (i zamierza nabywać w przyszłości) udziały (akcje) w spółkach kapitałowych mających siedzibę na terytorium Polski.

Czasami dla potrzeb transakcji nabycia udziałów (akcji) takiej spółki (dalej: „Spółka") cena nabycia ustalana jest przez strony (tj. Wnioskodawcę i właściciela udziałów/akcji Spółki) (dalej: „Strony”) w oparciu o mechanizm korekty ceny nabycia. Na dzień podpisania zobowiązującej umowy nabycia Strony ustalają cenę nabycia przy założeniu pewnego poziomu długu netto i kapitału obrotowego Spółki (dalej: „Wartości referencyjne"). Ostateczna cena nabycia ustalana jest po przejściu własności i uwzględnia zmiany w długu netto i kapitale obrotowym Spółki pomiędzy ich Wartościami referencyjnymi i faktycznymi na dzień nabycia, czyli dzień podpisania przez Strony umowy rozporządzającej sprzedaży udziałów (akcji) Spółki (dalej: „Umowa"), na mocy której następuje (z tym dniem) przejście na Wnioskodawcę własności tych udziałów/akcji (dalej: „Dzień Nabycia").

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne