09.03.2022 Ubezpieczenia

Wyrok SN z dnia 9 marca 2022 r., sygn. I USKP 91/21

W polskim systemie świadczeń z ubezpieczenia społecznego z tytułu niezdolności do pracy nie jest znana instytucja renty dożywotniej, to jest prawa do renty niezależnej od zmiany okoliczności istniejących w chwili jej przyznania. Nie można więc twierdzić ani o swoistej niewzruszalności prawa do renty, ani o niepoddawaniu tego prawa jakiejkolwiek weryfikacji. Naturalną konsekwencją konstytucyjnego prawa do zabezpieczenia społecznego w razie niezdolności do pracy ze względu na chorobę lub inwalidztwo jest więc wyposażenie organów rentowych w uprawnienie do badania, czy nadal zachodzą niezbędne warunki tego prawa. Stosownie do art. 107 ustawy emerytalnej ulega ono zmianie, jeżeli w wyniku badania lekarskiego, przeprowadzonego na wniosek lub z urzędu, ustalono zmianę stopnia niezdolności do pracy, brak tej niezdolności lub jej ponowne powstanie. Oznacza to, że dopuszczalne jest przeprowadzanie badania lekarskiego na wniosek lub z urzędu w celu ustalenia zmiany stopnia niezdolności do pracy, braku tej niezdolności lub jej ponownego powstania.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Romualda Spyt (przewodniczący) ‎

SSN Maciej Pacuda (sprawozdawca) ‎

SSN Krzysztof Staryk

w sprawie z odwołania Ż. O. ‎przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w R. ‎o prawo do renty socjalnej, ‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 9 marca 2022 r., ‎skargi kasacyjnej organu rentowego od wyroku Sądu Apelacyjnego w […] ‎z dnia 14 października 2019 r., sygn. akt III AUa […]

oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Sąd Okręgowy – Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w K. wyrokiem z dnia 9 stycznia 2019 r., wydanym na skutek odwołania wniesionego przez Ż. O. od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w R. z dnia 16 listopada 2017 r., zmienił tę decyzję i przyznał odwołującej się prawo do renty socjalnej od daty złożenia wniosku.

Sąd Okręgowy ustalił, iż odwołująca się (urodzona w dniu […] 1988 r.) w czerwcu 2007 r. ukończyła Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół im. […] w O., a następnie przez rok przygotowywała się do matury, którą z dobrymi wynikami zdała w 2008 r. W trakcie ostatniego roku nauki w liceum odwołująca się korzystała z bieżącej pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Od dnia 16 stycznia 2008 r. do dnia 30 stycznia 2008 r. przebywała w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej Państwowego Szpitala […] w R. Została tam skierowana przez lekarza pogotowia w O., do którego udała się z wizytą w związku z samookaleczeniem. Rozpoznano u niej wówczas zaburzenia adaptacyjne oraz rozpoczęto obserwację w kierunku psychozy. Przy przyjęciu nie było z nią kontaktu werbalnego, była negatywistyczna, pobudzona, afektywnie niedostosowana, w zachowaniu dziwaczna, labilna emocjonalnie. W październiku 2008 r. odwołująca się rozpoczęła studia na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu […]. Studiowała tam tylko jeden semestr, nie zaliczyła go i z tego powodu została skreślona z listy studentów. W dniu 1 października 2009 r. rozpoczęła studia na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu […] na kierunku biotechnologia. W dniu 19 kwietnia 2010 r. została jednak skreślona z listy studentów z powodu niezaliczenia semestru. Pół roku spędziła w domu, a następnie ponownie została przyjęta na Wydział Matematyki, Fizyki i Chemii na kierunku matematyka, ale również go nie ukończyła i została skreślona z listy studentów po pierwszym semestrze studiów. Naukę w szkole wyższej zakończyła w lutym 2011 r. W trakcie studiów pojawiły się u odwołującej się objawy chorobowe: omamy czuciowe, słuchowe, a z powodu manii prześladowczej bała się wychodzić z domu, co skutkowało nieobecnościami na uczelni. Od tego czasu nie pracuje i przebywa w domu. W okresie od dnia 30 kwietnia 2016 r. do dnia 21 czerwca 2016 r. była kolejny raz hospitalizowana psychiatrycznie w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej Państwowego Szpitala […] w R. na oddziale […]. Do szpitala dowieziono ją w asyście policji z powodu agresji wobec otoczenia. W trakcie pobytu w szpitalu rozpoznano u niej schizofrenię paranoidalną. Zastosowano leczenie psychotropowe. Odwołująca się mieszka obecnie w O. z młodszym bratem. Legitymuje się orzeczeniem z dnia 28 marca 2017 r. o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, wydanym na okres od dnia 30 kwietnia 2016 r. do dnia 31 marca 2019 r.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty