Interpretacja indywidualna z dnia 13 kwietnia 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.113.2021.1.RST
Posiadanie stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Polski oraz prawo do odliczenia podatku.
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325 z późń. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 4 marca 2021 r. (data wpływu 8 marca 2021 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Polski oraz prawa do odliczenia podatku – jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 8 marca 2021 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Polski oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od wartości dodanej w Niemczech i zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług w Polsce. Wnioskodawca prowadzi działalność w zakresie projektowania i budowy linii produkcyjnej dla branży motoryzacyjnej. Wnioskodawca zatrudnia w Niemczech 22 pracowników. Firma (…) została założona w 2016 roku w Niemczech. Jej siedziba znajduje się w (…). Od grudnia 2017 roku zostało otwarte drugie biuro w (…).
Działalność Wnioskodawcy w Niemczech polega na tym, że jest spółką zależną od spółki B- matki w Chinach, która ma być kontaktem z rynkiem europejskim dla przemysłu motoryzacyjnego. Jej zadaniem jest zdobywanie na rynku europejskim i realizowanie przedsięwzięć w zakresie dostawy i montażu linii produkcyjnych dla branży samochodowej w Europie.
Spółką matką Wnioskodawcy jest spółka B.
W marcu 2020 roku Wnioskodawca zawarł umowę z polską firmą A. Zakres projektu obejmuje dostawę i montaż systemów przenośnikowych dla nowego typu samochodów osobowych w zupełnie nowym budynku do montażu ogólnego zlokalizowanego w Polsce. Stroną umowy z firmą A jest Wnioskodawca, ale niektóre prace są zlecane firmie B. W proces zaangażowani są również inni podwykonawcy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty