24.03.2021 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 24 marca 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.505.2020.2.AT

w zakresie ustalenia czy Wspólnota może skorzystać z tzw. ulgi na złe długi.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2020 r., poz. 1325 ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 2 grudnia 2020 r. (data wpływu: 8 grudnia 2020 r.), uzupełnionym 24 lutego 2021 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie ustalenia czy Wspólnota może skorzystać z tzw. ulgi na złe długi - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 grudnia 2020 r. wpłynął do Organu wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie ustalenia czy Wspólnota może skorzystać z tzw. ulgi na złe długi.

Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z 4 lutego 2021 r. Znak: 0111-KDIB2-1.4010.505.2020.1.AT wezwano Wnioskodawcę do jego uzupełnienia, co też nastąpiło 24 lutego 2021 r.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wspólnota Mieszkaniowa X (dalej: „Wspólnota” lub „Wnioskodawca”) utworzona została, na podstawie ustawy o własności lokali, dla budynku mieszczącego się przy Al. Y w mieście Z. Budynek składa się z części podziemnej, którą stanowi dwupoziomowa hala garażowa oraz z części nadziemnej, którą stanowi 10 kondygnacyjny budynek mieszkalny.

Garaż (miejsca postojowe w nim położone) nie stanowią pomieszczeń przynależnych do lokali mieszkalnych - jest to osobna nieruchomość (z osobną księgą wieczystą).

Można wyodrębnić następujące dwie grupy osób uprawnionych do miejsc postojowych w garażu (dalej: „Garaż”):

  1. Mieszkańcy budynku przy Al. Y (tj. osoby/lokatorzy/właściciele, realizujący tam własne cele mieszkaniowe).
  2. Deweloper, działający w formie prawnej spółki z o.o., będący przejściowo właścicielem miejsc postojowych oraz funkcjonalnie związanych z nimi mieszkań, do momentu ich sprzedaży finalnym nabywcom (nowym właścicielom). Nie korzysta on fizycznie z tych miejsc, jednak jest zobowiązany, zgodnie z przepisami ustawy o własności lokali, do pokrywania kosztów utrzymania części wspólnych i kosztów utrzymania Garażu.
ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne