10.05.2019 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 10 maja 2019 r., sygn. I CSK 406/18

Obowiązek zachowania szczególnej staranności i rzetelności przy zbieraniu i wykorzystaniu materiałów prasowych obejmuje także sprawdzanie prawdziwości uzyskanych wiadomości, a także umożliwienie osobie zainteresowanej ustosunkowania się do uzyskanych informacji. Umożliwienie osobie zainteresowanej zajęcia stanowiska nie jest jednak, w świetle art. 12 ust. 1 pkt 1 prawa prasowego, wymaganiem bezwzględnym, niedopuszczającym odstępstw. Odstępstwa mogą być uzasadnione statusem źródła informacji rzutującym na jego wiarygodność i zależą od konkretnych okoliczności faktycznych związanych z przygotowaniem publikacji prasowej

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Paweł Grzegorczyk (przewodniczący)

SSN Krzysztof Strzelczyk (sprawozdawca)

‎SSN Katarzyna Tyczka-Rote

w sprawie z powództwa I. M. i A. M. ‎przeciwko P. sp. z o.o. S.K.A. w W. i J. B. ‎o ochronę dóbr osobistych, ‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 10 maja 2019 r., ‎skargi kasacyjnej powodów ‎od wyroku Sądu Apelacyjnego w […] z dnia 20 lipca 2017 r., sygn. akt VI ACa […],

1) oddala skargę kasacyjną,

2) zasądza na rzecz pozwanych od powódki kwotę 360 (trzysta‎ sześćdziesiąt) złotych i od powoda kwotę 360 (trzysta‎ sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Powodowie I. M. i A. M. wnieśli przeciwko P. spółce z ograniczoną odpowiedzialnością spółce Komandytowo-akcyjnej w W. i J. B. o:

- wycofanie z obrotu handlowego całego pozostałego nakładu tygodnika P. numer […], […], w którym ukazał się artykuł "[…]”,

- usunięcie z portalu internetowego tego artykułu oraz artykułu "[X.]",

- nakazanie pozwanym złożenia oświadczenia odpowiedniej treści,

- zasądzenie od pozwanych solidarnie sumy pieniężnej w kwocie 20.000 złotych na rzecz Stowarzyszenia […] z siedzibą w N.

Wyrokiem z dnia 11 grudnia 2015 r. Sąd Okręgowy w W. oddalił w całości powództwo opierając na następujących ustaleniach faktycznych:

Pozwana spółka jest wydawcą tygodnika P. a J. B. jest redaktorem naczelnym tego czasopisma. W dniu […] 2014 r. w numerze […] ukazał się artykuł „[…]” autorstwa E. G.. Na okładce tego wydania tygodnika znajdowała się zapowiedź artykułu "[Y.]", zaś w samym artykule na jego wstępie streszczenie: "[…]”. Ten sam artykuł ukazał się na portalu internetowym P., opatrzony tytułami "[X.]" i "[…]". W artykule opisano losy bezdomnego A. G., mieszkającego w N. na terenie osiedla, na którym wraz z rodziną w domu jednorodzinnym mieszka A. M. A. G. początkowo mieszkał w szałasie, zbudowanym z gałęzi i wikliny; później M. G. udostępniła bezdomnemu i jego partnerce blaszaną skorupę po przyczepie kempingowej oraz zezwoliła na jej postawienie na części należącej do niej nieruchomości w Wigilię. W pierwszym kwartale 2013 r. A. G. zamieszkał w kontenerze zakupionym z prywatnych środków przewodniczącego osiedla, przy czym A. G. zwrócił honorowo tę kwotę z przyznanych z MOPS zasiłków celowych. A. G. jest lubiany przez sąsiadów, którzy często mu pomagają, doposażyli mu kontener w niezbędne sprzęty. Na zimę 2013/2014 r. został przyjęty przez rodzinę C., którzy udostępnili mu pomieszczenie w piwnicy, bo na inne nie chciał wyrazić zgody. W artykule opisano również interwencje, jakie w sprawie warunków bytowych A. G. podejmował A. M. powołując się na wykonywanie mandatu posła. Autorka artykułu użyła w nim m.in. następujących sformułowań "[…]”, "[…]", „[…]”, „[…]", „[…]", „[…]".

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty