Postanowienie SN z dnia 24 września 2021 r., sygn. I CSKP 102/21
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Dariusz Dończyk (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Monika Koba
SSN Anna Owczarek
w sprawie z powództwa G. S.A. w W. przeciwko Miastu W. z udziałem interwenientów ubocznych po stronie pozwanej Z. P. i I. Z. o zobowiązanie, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Cywilnej w dniu 27 sierpnia 2021 r., na skutek skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Apelacyjnego w (...) z dnia 4 grudnia 2018 r., sygn. akt I ACa (...),
przedstawia powiększonemu składowi Sądu Najwyższego zagadnienie prawne:
Czy dopuszczalna jest odmowa - na podstawie art. 236 § 2 zd. drugie k.c. - przedłużenia terminu oddania gruntu w użytkowanie wieczyste uzasadniona wcześniejszym zgłoszeniem przez byłego właściciela tego gruntu lub jego następców prawnych uprawdopodobnionych roszczeń, opartych na art. 7 ust. 1 dekretu z dnia 26 października 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m.st. Warszawy (Dz.U. z 1945 r. Nr 50, poz. 279 ze zm.)?
Uzasadnienie
W pozwie z dnia 14 października 2016 r. powódka G. S.A. z siedzibą w W. wniosła na podstawie art. 236 § 2 k.c. w zw. z art. 64 k.c. oraz art. 1047 k.p.c. o zobowiązanie pozwanego m. W. do złożenia oświadczenia woli o treści: Miasto W. przedłuża użytkowanie wieczyste gruntu zabudowanej nieruchomości gruntowej położonej w W. przy ul. M., stanowiącej działkę ewidencyjną numer (...)/1 z obrębu (...)7, objętej księgą wieczystą prowadzoną przez Sąd Rejonowy w W. o numerze (...) na rzecz G. S.A. na okres kolejnych 99 lat, tj. do dnia 17 czerwca 2116 r., na warunkach dotychczasowych, określonych umową o oddaniu nieruchomości w użytkowanie wieczyste, zawartą przed notariuszem J. O., dnia 16 czerwca 1977 r. (rep. A numer (…)) oraz stwierdzenie, że prawomocny wyrok tutejszego Sądu zastępuje umowę z miastem W. o przedłużeniu użytkowania wieczystego przedmiotowej nieruchomości. W pozwie zgłoszono żądanie ewentualne na wypadek uznania przez sąd „wyjątkowego wypadku”, w którym cel gospodarczy użytkowania wieczystego nie wymaga oddania gruntu nieruchomości powodowi w użytkowanie wieczyste na okres 99 lat, zobowiązania pozwanego miasta W. do złożenia oświadczenia woli o treści wskazanej wyżej, z modyfikacją, że użytkowanie wieczyste powinno zostać przedłużone na okres kolejnych 40 lat, tj. do dnia 17 czerwca 2057 r. Powódka twierdziła, że jako użytkownik wieczysty nieruchomości położonej w W. przy ul. M., zabudowanej budynkiem biurowym, zwróciła się do pozwanego o przedłużenie użytkowania wieczystego o kolejny okres. Pozwany odmówił przedłużenia użytkowania wieczystego, powołując się w stosunku do nieruchomości toczy się postępowanie administracyjne w przedmiocie rozpoznania wniosku byłych właścicieli nieruchomości o ustanowienia użytkowania wieczystego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty