Wyrok SN z dnia 2 grudnia 2021 r., sygn. I USKP 66/21
Utrata kończyny nie zawsze uzasadnia całkowitą niezdolność do pracy na stałe. Całkowicie niezdolną do pracy jest osoba, która utraciła zdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy. Częściowo niezdolną do pracy jest osoba, która w znacznym stopniu utraciła zdolność do pracy zgodnej z poziomem posiadanych kwalifikacji. Rozróżnienie na całkowitą i częściową niezdolność do pracy potwierdza, że ubezpieczeniowa ochrona ryzyka niezdolności do pracy nie przysługuje w każdym przypadku gorszej sprawności organizmu.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Krzysztof Staryk (przewodniczący)
SSN Leszek Bielecki
SSN Zbigniew Korzeniowski (sprawozdawca)
w sprawie z odwołania A. A. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w T. o rentę uczniowską w postępowaniu ze skargi o wznowienie postępowania zakończonego prawomocnym wyrokiem Sądu Apelacyjnego w […] z dnia 27 sierpnia 2014 r. , sygn. akt III AUa [(…)], po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 2 grudnia 2021 r., skargi kasacyjnej ubezpieczonego od wyroku Sądu Apelacyjnego w […] z dnia 11 czerwca 2019 r., sygn. akt III AUa […],
oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Sąd Apelacyjny w (…), po ponownym rozpoznaniu sprawy, wyrokiem z 11 czerwca 2019 r. oddalił apelację wnioskodawcy A. A. od wyroku Sądu Okręgowego w T. z 21 listopada 2013 r., oddalającego jego odwołanie od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w T. z 17 stycznia 2013 r., odmawiającej mu dalszej renty z tytułu niezdolności pracy powstałej w czasie uczęszczania do szkody (renty uczniowskiej). Wnioskodawca (ur. w 1971 r.) pobierał rentę uczniowską od 1 lutego 1993 r. do 30 listopada 2012 r.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty